W Polsce powstaje baśniowa trasa turystyczna. Zobaczymy miejsca niepokazywane od kilkuset lat

W kopalni soli w Bochni powstaje nowa trasa turystyczna "przeszłość/Przyszłość". Dzięki połączeniu tradycji i historii z nowoczesnością będzie można zobaczyć między innymi miejsca niedostępne od XVIII wieku.

Bocheńska kopalnia soli to jeden z polskich obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wpis sprawił, że kopalnię co roku odwiedza coraz więcej turystów. W 2015 było to 150 tysięcy osób, w 2016 - 165 tys., a szacunki na rok 2017 prognozują, że będzie to prawdopodobnie aż 180 tysięcy. 

Władze kopalni wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom turystów - chcą jak najbardziej urozmaicić zwiedzanie i w przystępny sposób przekazać wiedzę zarówno na temat przeszłości, jak i przyszłości górnictwa. Dlatego wkrótce powstanie tam zupełnie nowa, baśniowa trasa turystyczna o nazwie "przeszłość/Przyszłość". Dzięki temu odwiedzający między innymi po raz pierwszy będą mogli zobaczyć wyrobiska nieczynne nawet od XVIII wieku. Wszystko zostanie zaprezentowane z pomocą efektów dźwiękowych, multimedialnych prezentacji i wizualizacji.

Tajemnicze, podziemne miasto w Chinach. Ludzie mieszkają tutaj od pokoleń

- W ekspozycji zestawimy dawne legendy z historycznymi faktami dotyczącymi najstarszej części kopalni, a to wszystko przy wykorzystaniu najnowocześniejszych form przekazu. Zarówno historia kopalni, jak i samej Bochni będzie przekazana w sposób oparty na emocjach, aby zachować ślad w pamięci odwiedzających nas turystów. Jeśli dodamy do tego także niezwykłą urodę starych wyrobisk, nowa formuła zwiedzania unikatowych korytarzy bocheńskiej żupy (żupą dawniej nazywano kopalnie soli - przyp. red.) będzie niezwykłym przeżyciem - zapewniał Krzysztof Zięba, Doradca Zarządu Kopalni “Bochnia” Sp. z o.o., podczas konferencji prasowej.

Trasa rozpocznie się w centrum Bochni od szybu Sutoris. Dalej zwiedzający zejdą schodami 70 metrów w dół i tam przez ponad dwie i pół godziny będą spacerować po najstarszej części kopalni aż do głębokości 170 m.

Podczas wędrówki turyści nie będą mogli narzekać na brak atrakcji, również takich wywołujących spore emocje. Przekonają się między innymi, jakie niebezpieczeństwa czyhały na pracowników kopalni. Poza tym dzięki lunecie będzie można się przekonać, na poziomie którego miejsca na ziemi się przebywa. Zwiedzający odwiedzą też specjalnie przygotowane laboratorium, w którym zbadają sól, a także kino 3D, gdzie obejrzą bardzo realistycznie zaaranżowane stare wyrobiska. Na trasie zostaną wspomniane również najważniejsze postacie związane z kopalnią i Bochnią.

Wizualizacja nowej trasy turystycznejWizualizacja nowej trasy turystycznej materiały prasowe

Ruszyły już pierwsze prace remontowe. Nowa trasa ma zostać otwarta w 2020 roku. Na jej budowę przekazanych zostało 8 milionów złotych unijnego dofinansowania.

Zobacz też: Niewiele osób wie o jego istnieniu, a to unikat na skalę światową. Polski kompleks trafił na listę UNESCO

Więcej o: