Zaledwie kilka kilometrów od Karpacza i norweskiego kościółka Wang, przy drodze na Szwedzkie Skały buduje się lapońska wioska Kalevala. Jej pomysłodawcą i twórcą jest Michał Makowski, który pasjonuje się wszystkim, co fińskie i skandynawskie.
W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" bankier z zawodu, który poświęcił studia doktoranckie na tłumaczenie fińskiego eposu o krainie Kalevy, przyznał, że wioska to spełnienie jego marzeń. Najpierw planował wybudować saunę gdzieś w polskich górach, ale ostatecznie pomysł przerodził się w znacznie większy projekt.
Jakie atrakcje przewidziano dla odwiedzających wioskę Kalevala? Przede wszystkim dwie sauny - jedną 6-osobową w kształcie beczki na wino i drugą w formie 14-osobowego domku z paleniskiem. Oprócz tego znajdą się w niej namioty lavuu z drewna i płótna przeznaczone do spania, domek Muminków, beczki z gorącą wodą do kąpieli na zewnątrz, a także duży namiot Wikingów z pełnym historycznym umeblowaniem.
Zobacz, jak prezentuje się "mała Finlandia" >>
Będzie też można liczyć na wspaniałe widoki - okolice Borowic są nazywane "fragmentem Skandynawii w Europie Środkowej" - i towarzystwo reniferów, które zamieszkają w "małej Finlandii" na stałe.
Wioska, która ma "propagować zdrowy styl życia, towarzyskie spotkania i przyjaźń polsko-fińską", będzie funkcjonować jak całodobowy hotel. Wynajem pokoju, czyli 10-osobowego namiotu lavuu ogrzewanego piecykiem, ma kosztować 500 zł z wyżywieniem. W planach jest też udostępnienie sauny na godziny, ale ta usługa jeszcze nie ma ustalonego cennika.
Uroczyste otwarcie zaplanowano na 8 grudnia. Pojawi się na nim Jon Henrik Fjällgren, artysta wykonujący muzykę lapońską, który wygrał jedną z edycji szwedzkiego "Mam talent". Serwis INN Poland informuje, że na imprezie pojawi się też św. Mikołaj i mistrz świata w "biegu z żoną na plecach" - to konkurencja sportowa, która polega na niczym innym, jak... biegu z żoną na plecach.
Swoich sił w tym wymyślonym przez Finów sporcie będą mogli spróbować chętni spośród 500 gości, którym udało się kupić wejściówki na otwarcie. Więcej, ze względów bezpieczeństwa, nie przewidziano, ale w wiosce będzie też organizowane Boże Narodzenie i Sylwester, a od stycznia będzie można ją odwiedzać codziennie.
Zobacz też: