Wioska w Szwajcarii szuka... mieszkańców. Każdemu zaoferuje 100 tysięcy złotych

Albinen to miasteczko w szwajcarskich Alpach, w którym żyje zaledwie 240 osób. Jego władze postanowiły znaleźć nowych mieszkańców. Chętni dostaną blisko 100 tys. zł, ale muszą spełnić kilka warunków.

Najpiękniejsze widoki w Alpach. Nic dziwnego, że zostały wpisane na listę UNESCO. "Po prostu epicko!" [TRIP WE DWOJE]

Szwajcarska wioska z roku na rok coraz bardziej się wyludnia. Wielu jej mieszkańców przeniosło się do większych miast, niedawno z tego powodu zamknięto lokalną szkołę. Wszystko to wpływa na życie osób, które w Albinen postanowiły zostać. Dlatego władze zdecydowały podjąć kroki, które sprawią, że miasteczko stanie się atrakcyjnym miejscem zamieszkania.

 

Inicjatywa polega na tym, że zainteresowani przeprowadzką do Albinen dostaną na początek duże wsparcie finansowe. Każdy dorosły członek rodziny otrzyma 25 tysięcy franków szwajcarskich (około 91 tys. zł), a na każde dziecko zostanie przeznaczonych 10 tysięcy franków (około 36 tys. zł). 

Aby otrzymać pieniądze, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Nowi mieszkańcy nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą kupić lub zbudować w Albinen nieruchomość wartą przynajmniej 200 tysięcy franków szwajcarskich i zamieszkać w wiosce na co najmniej 10 lat. W innym wypadku będą musieli spłacić otrzymane dofinansowanie.

 

Zdaniem władz takie działanie to inwestycja w przyszłość miasteczka, w którym brakuje przede wszystkim młodych ludzi. Pomysł ma zostać poddany pod głosowanie 30 listopada.

Zaletami Albinen są: piękne położenie w górach w kantonie Valais, bliskość terenów i ośrodków narciarskich (m.in. popularnej miejscowości turystycznej Zermatt), a także nieduża odległość od kurortu Leukerbad, gdzie znajdują się słynne termy alpejskie. 

Może zainteresuje cię też: Wioska, która za granicą określana jest jako "najpiękniejsza w Polsce". Znasz ją? [ZDJĘCIA]

Więcej o: