Idąc po nim, wyglądasz, jakbyś szedł w powietrzu. Na Islandii stworzyli przejście dla pieszych w 3D

Nadmierna prędkość i rozkojarzenie, a w efekcie wypadek lub potrącenie, to zmora naszych czasów. Świetnie poradzili sobie z tym Islandczycy, którzy zrobili trójwymiarowe przejście dla pieszych.

Islandczycy w nietypowy i kreatywny sposób postanowili walczyć z brawurą i nieuwagą na drodze. W jednym z tamtejszych miasteczek, Ísafjörður, powstało przejście dla pieszych w technologii 3D. Jego pomysłodawcą jest komisarz środowiskowy, Ralf Trylla, którego zainspirował podobny projekt z New Delhi w Indiach. 

Tak wyglądają pasy w New Delhi

 

Od pomysłu do realizacji minęło zaledwie kilkanaście dni. Propozycja została zgłoszona na początku września, a twórcy przez kilka tygodni dopracowywali do perfekcji technikę i sposób namalowania pasów na drodze. Za zaprojektowanie pasów odpowiedzialna jest lokalna firma GÍH Vegamálun ehf.

W jaki sposób trójwymiarowe przejście ma zwiększyć bezpieczeństwo na ulicy? Za wszystko odpowiada iluzja optyczna, a wiele zależy od perspektywy osoby patrzącej. Z góry pasy wyglądają jak betonowe kolumny, z poziomu drogi z kolei wydają się unosić w powietrzu, podobnie jak osoby, które po nich przechodzą. Kierowcy, którzy zbliżają się do przejścia, mają doznać złudzenia, że przed nimi znajduje się obiekt utrudniający przejazd i zwolnić.

Tak wyglądają islandzkie pasy na filmie

 

Na razie pasy w 3D są projektem eksperymentalnym. Jeśli się sprawdzą, władze Ísafjörður nie wykluczają, że takie same przejścia pojawią się też na innych ulicach miasteczka.

Zobacz też: Szklana kładka wisząca kilometr nad ziemią pęka pod stopami turystów. Tak się bawią w Chinach [WIDEO]

Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ruchliwą ulicą

Komentarze (13)
Idąc po nim, wyglądasz, jakbyś szedł w powietrzu. Na Islandii stworzyli przejście dla pieszych w 3D
Zaloguj się
 • roman_j

  Oceniono 7 razy 3

  Bardzo fajne rozwiązanie. :) I na pewno dość skuteczne, bo działa na podświadomość i zanim człowiek uświadomi sobie, że to złudzenie, to już zwolni. :)

 • Lukasz Dykowski

  Oceniono 4 razy 2

  W Szczecinie coś takiego zrobiono dwa lata temu - przystanki tramwajowe 3D (w tych miejscach gdzie miedzy torami a krawężnikiem jest jezdnia). Wyszedł bubel - zlecone na jesieni, wykonane w zimę nie miało się prawa trzymać. Wykonawca buja się z gwarancyjnymi naprawami. Inna rzecz, że efektu 3D raczej nie widać. A kosztowało to jakieś 2 mln zł z kieszeni podatnika... Na wizualizacjach wyglądało super, w praktyce wygląda to jak pomalowany asfalt. Przypuszczam, że po deszczu jest to zagrożenie dla motocyklistów.

 • patriota1972

  0

  Na pirat anie podziała a Ci co jeżdżą częściej tą trasą, co widać nawet na filmie, nie zwalniają wogóle... do tego tyle farby przy dohamowaniu motocyklem w deszczowy dzień to prawie pewny szlif...

 • zuuuraw

  Oceniono 12 razy -2

  Idiotów nie sieją, sami się rodzą, i nie chodzi mi nawet o tego kretyna który to zaprojektował, ale bardziej o tego debila w zarządzie dróg który to zatwierdził.

 • hubba-hubba

  Oceniono 18 razy -2

  Tylko czekać, aż jakiś zamiejscowy kierowca zobaczy to coś w ostatniej chwili, żeby się nie zabić o zaporę drogową ucieknie na chodnik i skosi pieszych.
  Fajna iluzja 3D, ale nie na drogę publiczną.

 • bartekgryko

  Oceniono 24 razy -2

  Nie bardzo rozumiem skąd się bierze zachwyt nad wprowadzeniem w błąd użytkowników dróg. Nie jest rolą zarządcy drogi oszukiwać kierowców, rowerzystów czy pieszych.

 • kukimonster-online

  Oceniono 24 razy -2

  Nie, myślą głupio. Jak ja bym coś takeigo zobaczył po raz pierwszy w życiu, to nawet jakby przejście było puste pewnie bym zaczął szaleńczo hamować (bo bym myślał że są jakieś roboty drogowe i leżą słupki np.). Gdyby ktoś wtedy za mną jechał (a za nim inni) doszło by do karambolu.

 • leming_13

  Oceniono 4 razy -4

  A jeśli kierowcy będą myśleć ze przejadą ' pod ' bo to sie unosi? Szaszlyki z pieszych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX