Idąc po nim, wyglądasz, jakbyś szedł w powietrzu. Na Islandii stworzyli przejście dla pieszych w 3D

Nadmierna prędkość i rozkojarzenie, a w efekcie wypadek lub potrącenie, to zmora naszych czasów. Świetnie poradzili sobie z tym Islandczycy, którzy zrobili trójwymiarowe przejście dla pieszych.

Islandczycy w nietypowy i kreatywny sposób postanowili walczyć z brawurą i nieuwagą na drodze. W jednym z tamtejszych miasteczek, Ísafjörður, powstało przejście dla pieszych w technologii 3D. Jego pomysłodawcą jest komisarz środowiskowy, Ralf Trylla, którego zainspirował podobny projekt z New Delhi w Indiach

Tak wyglądają pasy w New Delhi

 

Od pomysłu do realizacji minęło zaledwie kilkanaście dni. Propozycja została zgłoszona na początku września, a twórcy przez kilka tygodni dopracowywali do perfekcji technikę i sposób namalowania pasów na drodze. Za zaprojektowanie pasów odpowiedzialna jest lokalna firma GÍH Vegamálun ehf.

W jaki sposób trójwymiarowe przejście ma zwiększyć bezpieczeństwo na ulicy? Za wszystko odpowiada iluzja optyczna, a wiele zależy od perspektywy osoby patrzącej. Z góry pasy wyglądają jak betonowe kolumny, z poziomu drogi z kolei wydają się unosić w powietrzu, podobnie jak osoby, które po nich przechodzą. Kierowcy, którzy zbliżają się do przejścia, mają doznać złudzenia, że przed nimi znajduje się obiekt utrudniający przejazd i zwolnić.

 

Tak wyglądają islandzkie pasy na filmie

 

Na razie pasy w 3D są projektem eksperymentalnym. Jeśli się sprawdzą, władze Ísafjörður nie wykluczają, że takie same przejścia pojawią się też na innych ulicach miasteczka.

Zobacz też: Szklana kładka wisząca kilometr nad ziemią pęka pod stopami turystów. Tak się bawią w Chinach [WIDEO]

Basen "tylko dla orłów". Całkowicie przeszklony i wystaje 150 metrów nad ruchliwą ulicą