Pożar wywołany przez Polaka w Czarnogórze mógł skończyć się tragicznie. Jak należy rozpalać ogień?

W nocy z wtorku na środę polski turysta doprowadził do ogromnego pożaru czarnogórskiego lasu. Zapytaliśmy leśnika, jak należy rozpalać ogniska w lesie, aby nie zagrażać innym.

Pod koniec sierpnia w miejscowości Susanj w Czarnogórze jeden z przebywających tam polskich turystów wywołał ogromny pożar lasu. Mężczyzna tłumaczył, że chciał wezwać pomoc i zasygnalizować, gdzie się znajduje (więcej o samym zdarzeniu przeczytasz tutaj). Silny wiatr i wysoka temperatura sprawiły, że ogień szybko się rozprzestrzenił, niszcząc kilkaset drzew i zagrażając znajdującym się w pobliżu domom, które w pewnym momencie znalazły się zaledwie kilkadziesiąt metrów od pożaru.

Nieznajomość podstawowych zasad dotyczących zachowania się w lesie, w tym rozpalania ognisk, może doprowadzić do poważnego zagrożenia. Wciąż trwa sezon na biwakowanie, dlatego zapytaliśmy leśnika, jak należy rozpalać ogniska, aby nie spowodować pożaru, gdzie można to zrobić i jaka kara grozi za nieprzestrzeganie przepisów.

Tylko w wyznaczonych miejscach

 - W lesie możemy rozpalać ognisko tylko w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Leśnicy wyznaczają takie punkty w lasach malowniczo położonych i chętnie uczęszczanych przez ludzi - wyjaśnia Łukasz Plonus, Specjalista Służby Leśnej ds. Komunikacji społecznej i projektów zewnętrznych. Dodaje, że należy odejść minimum 100 metrów od lasu, żeby móc legalnie i bezpiecznie rozpalić ognisko.

Jak znaleźć miejsca, w których można zrobić legalne palenisko? Są one oznaczone specjalnymi tabliczkami. Informacji o tym, gdzie znajdują się takie punkty, należy szukać na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. Na przykład w przypadku Nadleśnictwa Gdańsk w zlokalizowaniu miejsca ogniskowego pomoże specjalna wirtualna mapa oraz darmowa aplikacja na smartfony.

Ognisko płonie. I co dalej?

Przed rozpaleniem ogniska powinniśmy oczyścić podłoże ze ściółki i wszystkiego, co może zająć się ogniem. - Poprzez okopanie miejsca ogniskowego lub obłożenie go kamieniami zmniejszamy ryzyko, że ogień wymknie się nam spod kontroli. Jednak nawet najlepiej zabezpieczone ognisko może stać się początkiem pożaru, jeżeli nie będziemy pilnować roznieconego przez nas ognia - przestrzega przedstawiciel Lasów Państwowych.

Gdy czas naszego biwaku dobiegnie końca, nie powinniśmy zapomnieć o dogasającym ognisku. Należy je zalać wodą lub zasypać piachem, a najlepiej zrobić jedno i drugie.

Palisz w złym miejscu? Musisz zapłacić

Rozpalanie ogniska w niedozwolonym miejscu może skończyć się nałożeniem kary finansowej. Polskie prawo przewiduje za to wykroczenie mandat do 500 zł.

Zobacz też: Lasy Państwowe radzą, co robić, kiedy zgubisz się w lesie. Zamiast na mech, patrz na słupki

Puszcza Białowieska jest zagrożona. Stworzono więc... jej cyfrową kopię

Więcej o: