Największy, brytyjski lotniskowiec po raz pierwszy wpłynął do rodzimego portu. Jego rozmiar robi wrażenie

HMS Queen Elizabeth to najnowszy lotniskowiec brytyjskiej marynarki wojennej i największy, jaki do tej pory zbudowano dla Royal Navy. W środę, 16 sierpnia, po raz pierwszy wpłynął do rodzimego portu w Portsmouth.

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth do macierzystego portu przypłynął z Fife w Szkocji i po raz pierwszy został pokazany publicznie. Wcześniej jednostka przeszła testy morskie. Ten nowoczesny okręt wojenny jest największym, jaki kiedykolwiek zbudowano dla brytyjskiej marynarki. Ma 280 metrów długości, wyporność 65 tysięcy ton i kosztował 3 miliardy funtów. W Portsmouth przejdzie kolejne testy i w pełni gotowy do użycia będzie dopiero w 2023 roku.

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth wpłynął do portu około godz. 7:00Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth wpłynął do portu około godz. 7:00 Gareth Fuller/PA via AP

Wpłynięcie lotniskowca do portu było w Wielkiej Brytanii ogromnym wydarzeniem. Nad brzegiem morza pojawiły się tłumy mieszkańców z flagami i transparentami, aby powitać okręt. Wśród wiwatujących znalazły się rodziny członków załogi, które nie widziały swoich bliskich aż przez siedem tygodni, m.in. małżeństwo Anthea i Rodney Edwards, które przyleciało aż z Durbanu w Republice Południowej Afryki, aby przywitać swojego syna, inżyniera. - To bardzo doniosła chwila. Niesamowicie jest móc zobaczyć go wracającego do domu. To bardzo ekscytujące - nie kryła radości Anthea Ewards w rozmowie z Daily Mail.

 

Podczas oficjalnego wystąpienia w porcie premier Theresa May powiedziała, że Wielka Brytania może być dumna z HMS Queen Elizabeth i tego, co reprezentuje.

Obecnie w budowie znajduje się jeszcze bliźniaczy lotniskowiec HMS Prince of Wales, który w przyszłym miesiącu zostanie ochrzczony w stoczni w szkockim Rosyth.

Puszcza Białowieska jest zagrożona. Stworzono więc... jej cyfrową kopię

Więcej o: