Air Berlin to drugie największe niemieckie linie lotnicze. We wtorek, 15 sierpnia, przewoźnik ogłosił, że składa wniosek o upadłość. Ubiegły rok linie zakończyły ze stratą blisko 780 mln euro.
Niemiecki przewoźnik zapewnia, że w pierwszym etapie, czyli przez najbliższe trzy miesiące, loty będą odbywać się zgodnie z planem. Wciąż można dokonywać rezerwacji, a rozkład lotów się nie zmieni. Jeśli więc któryś z rejsów będzie opóźniony lub zostanie odwołany, pasażerowie będą mogli ubiegać się o odszkodowanie w wysokości nawet do 600 euro.
O tym, jak wysokie odszkodowanie zostanie wypłacone, decyduje długość opóźnienia liczonego do przybycia do miejsca docelowego. Rekompensaty za opóźniony lub odwołany lot można zażądać nawet po 3 latach od nieudanej podróży.
Kiedy Air Berlin przestanie działać, o tym, czy pasażerowie dostaną odszkodowanie lub zwrot pieniędzy za kupione bilety, będzie decydować rodzaj dokonanej rezerwacji.
Ci, którzy lot zarezerwują bezpośrednio u przewoźnika, niezależnie od tego, czy zapłacili kartą kredytową czy gotówką, nie będą mogli liczyć na rekompensatę (odszkodowanie), ponieważ linia ogłosiła upadłość.
Otrzymanie odszkodowania będzie możliwe po zakupie biletu za pośrednictwem biura podróży lub linii partnerskiej, gdy loty zostały objęte programami ubezpieczeniowymi, co jest obowiązkowe w przypadku wycieczek zorganizowanych.
- O zwrot pieniędzy za bilet mogą natomiast ubiegać się ci pasażerowie, którzy zarezerwowali podróż bezpośrednio u Air Berlin, ale zapłacili kartą kredytową. Wszystko dlatego, że zanim płatność zostanie przekazania liniom, można ją jeszcze anulować - wyjaśnia Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.
Ponadto w przypadku ogłoszenia upadłości istnieje możliwość spłaty zadłużonych kwot. - Aby skorzystać z tej opcji i otrzymać potwierdzenie nieudanej transakcji, należy przesłać odpowiednie dokumenty, czyli certyfikat lub inny dokument potwierdzający upadłość linii lotniczej do banku obsługującego kartę kredytową - dodaje Gębska.
Linie lotnicze Air Berlin zostały założone w 1978 roku w Stanach Zjednoczonych przez amerykańskiego pilota Kima Lundgrena. Pierwszy lot odbył się w kwietniu 1979 roku.
Może zainteresuje cię też:
Tanie linie mają dość pijanych pasażerów. Rozwiązanie? Zakazy i limity sprzedaży alkoholu