Zdjęcia Tatr, jakich jeszcze nie widzieliście. Niektóre nigdy nie były publikowane

Skaliste, ośnieżone szczyty, Krupówki nieskalane jarmarczną atmosferą i turyści w strojach, których teraz próżno szukać na ulicach. Wszystko to zobaczymy na tatrzańskich pocztówkach z przełomu XIX i XX wieku.

Pełne turystów Krupówki, ciągnące się przez wiele metrów kolejki (również na Giewont) czy foodtrucki na trasie do Morskiego Oka, a z drugiej strony wciąż piękne, dzikie i niebezpieczne góry wzbudzające wśród miłośników wspinaczki zarówno podziw, jak i respekt. To pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl o Tatrach. Teraz można skonfrontować je z rzeczywistością sprzed wielu lat, oglądając opublikowany w lipcu album "O tatrzańskich pocztówkach", zawierający ponad 900 reprodukcji pocztówek, również takich, które nigdy wcześniej nie były publikowane. To efekt 25-letniej pracy badawczej i kolekcjonerskiej Adama Czarnowskiego, krajoznawcy, fotografika, kolekcjonera i znawcy historii polskiej fotografii i pocztówki.

Tatry. Na nartach pod GiewontemTatry. Na nartach pod Giewontem Wydawnictwo Sztuka, 1918 / materiały pochodzą z publikacji 'O tatrzańskich pocztówkach' wydanej nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego

Na reprodukcjach udokumentowane zostały tatrzańskie krajobrazy z unikalną przyrodą, mieszkańcy tamtejszych okolic i amatorzy górskich wędrówek z przełomu XIX i XX wieku. Są one świadectwem zarówno wydarzeń historycznych, jak i dokumentacją codzienności. Dzięki nim można zaobserwować, jak na przestrzeni lat zmieniło się nie tylko otoczenie Tatr, ale również moda - na jednej z pocztówek widać turystów, którzy przysiedli na kamieniach na szlaku prowadzącym na Giewont. Panie mają na sobie strojne suknie z falbanami, a włosy upięły w misterne, fantazyjne fryzury przyozdobione kapeluszami i kwiatami. Panowie wędrują zaś w obcisłych garniturach i kapeluszach chroniących przed upałem. 

Automobil do Morskiego Oka i turyści na bobslejach. Tak wyglądały Tatry wiele lat temu >>>

Na zebranych w albumie pocztówkach pojawiają się m.in.: Zakopane, szlaki górskie, znane krajobrazy takie jak Morskie Oko, Hala Gąsienicowa, Giewont czy Dolina Pięciu Stawów Polskich, a także portrety górali.

Zobacz też: 

Tatry zalało fioletowe morze. Turyści: "Cudowny widok!", "Ooo matko!". Dzielą się swoimi zdjęciami

"Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu". Magiczna wioska w górach pełna weekendowych atrakcji [TRIP WE DWOJE]

Więcej o: