Błękitne Żagle

NIVEA Błękitne Żagle to ogólnopolska akcja skierowana do najmłodszych żeglarzy. Celem Programu jest promowanie żeglarstwa jako sposobu na wspólny oraz aktywny wypoczynek dzieci i ich rodzin. Projekt realizowany jest przy współpracy marki NIVEA z Polskim Związkiem Żeglarskim (PZŻ) oraz Narodowym Stowarzyszeniem Klasy Optimist (NSKO).

Akcja realizowana jest już trzeci rok. W 2004 roku Programem NIVEA Błękitne Żagle objętych zostanie 360 dzieci z Uczniowskich Klubów Sportowych. Klubom zrzeszającym najmłodszych żeglarzy przekazane zostaną środki finansowe oraz pakiety sponsorskie (żagle, kamizelki asekuracyjne i inne akcesoria), dzięki którym będą mogły szkolić się na łódkach klasy Optimist oraz wyjeżdżać na regaty i obozy żeglarskie.

W tym roku do Programu NIVEA Błękitne Żagle zaproszono 32 UKS-y z całej Polski, zlokalizowane od morza aż po Tatry. W grupie tej znalazły się: Chojnicki Klub Żeglarski, Międzyszkolny Klub Żeglarstwa Regatowego w Szczecinie, MKS "Dwójka" z Warszawy, Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w Nowym Targu, Towarzystwo Kulturalno Sportowe "Kuźnia" w Rybniku, UKS "Arka Gdynia", UKS "Hals" Sopot, UKS "Marina" z Warszawy, UKS "Mustang" w Giżycku, UKS "Pilawa" z Nieporętu, UKS "Pojezierze" w Brodnicy, UKS przy Klubie Zatoka Puck, UKS przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku, UKS przy Szkole Podstawowej w Mikołajkach, UKS przy Wolsztyńskim Klubie Żeglarskim, UKS YKP Kalisz, UKS YKP przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 41 w Gdyni, UKS "Tekażet" przy Szkole Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 13 w Toruniu, UKS "Tramp" w Koszalinie, UKS "Trójka" z Mrągowa, UKS z Łeby, UKS "Zalew Kielce", UKS "Żagiel" przy Szkole Podstawowej nr 3 w Iławie, UKS "Żagielek" z Głogowa Małopolskiego, UKS "Żagielek Spójniowy" z Warszawy, UKS "Żeglarz" z Wrocławia, UKŻ "Horn" z Krakowa, UKŻ OPTI CWM z Gdyni, UKŻR "Niegocin" z Giżycka, Węgorzewskie Towarzystwo Regatowe, Yacht Klub "Stal" Gdynia i ŻMKS z Poznania.

W ramach Programu organizowany jest cykl pikników żeglarskich dla dzieci i ich rodzin. Regaty mają charakter festynów rodzinnych, otwartych dla publiczności. Zawodom żeglarskim towarzyszą pikniki rodzinne, w tym koncerty prowadzone przez znanego szantymena - Mirka "Kowala" Kowalewskiego.