Pochodzą z epoki lodowcowej i wcale nie są daleko. Jaskinie w Niemczech trafiły na listę UNESCO

Jaskinie leżące w Jurze Szwabskiej oraz znaleziona w nich sztuka z okresu epoki lodowcowej zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli planujecie w wakacje wizytę w Niemczech, warto odwiedzić te miejsca.

Jaskinie znajdujące się w Jurze Szwabskiej w dolinach rzek Ach i Lone w Badenii-Wirtembergii oraz znaleziona w nich sztuka z czasów epoki lodowcowej są 42. obiektem z Niemiec, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odkryte przedmioty są najstarszymi ruchomymi dziełami sztuki w historii ludzkości. W sumie znalezionych zostało ponad 50 figur w większości wykonanych z kości słoniowej, w tym m.in. 8 fletów.
Wśród jaskiń docenionych przez UNESCO znalazły się: Geissenkloesterle, Sirgensteinhoehle i Hohle Fels w dolinie Achtal oraz Vogelherdhoehle, Hohlenstein Stadel-Hoehle i Bocksteinhoehle w dolinie Lonetal.

Jedziesz do Niemiec? Odwiedź te muzea

Wszystkie dzieła wydobyte z jaskiń trafiły do muzeów historycznych w całej Badenii-Wirtembergii. W najważniejszym muzeum gromadzącym obiekty z okresu paleolitu - Muzeum Prehistorycznym w Blauberen - zobaczycie m.in. oryginalną figurę Wenus
z Hohe Fels i trzy flety z czasów epoki lodowcowej. Goście muzeum mogą nie tylko podziwiać eksponaty, ale też samemu sprawdzić, jak pracuje się przy użyciu narzędzi z epoki kamienia.

Zobacz też:

Niewiele osób wie o jego istnieniu, a to unikat na skalę światową. Polski kompleks trafił na listę UNESCO

Podróżując po kraju naszych zachodnich sąsiadów, warto zajrzeć również do Muzeum Uniwersytetu w Tybindze, gdzie trafiła m.in. wykonana z kości mamuta i licząca 40 tysięcy lat figurka konia z jaskini Vogelherd będącej częścią parku archeologicznego w Niederstolzingen. Inne dzieła można oglądać też na specjalnej wystawie czasów paleolitu w Muzeum Regionalnym Wirtembergii w Stuttgarcie.

UNESCO rozszerza wpis

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas ostatniej sesji zdecydował również o rozszerzeniu wpisu dotyczącego Bauhausu, którego budynki na liście znajdują się od 1996 roku. Teraz dodano jeszcze Szkołę Zjednoczenia Związków Zawodowych w Bernau i wczesnomodernistyczne osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Törten w Dessau.

Te miejsca turyści również mogą odwiedzać. Teren wokół szkoły w Bernau jest dostępny dla wszystkich, a zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem jest możliwe po wcześniejszym umówieniu. Wycieczki będzie prowadzić stowarzyszenie baudenkmal
bundesschule bernau e.V. Również osiedle zostało udostępnione dla podróżników. Tam wycieczki z przewodnikiem mają odbywać się codziennie i będą trwać około godziny. W tym czasie uczestnicy spaceru zobaczą m.in. wnętrza kilku mieszkań.

Może zainteresuje Cię też:

Dotrwał do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Kolejny polski unikat może trafić na listę UNESCO

Puszcza Białowieska jest zagrożona. Stworzono więc... jej cyfrową kopię

Więcej o: