Duże zmiany w lotach z Wizz Air. Znika mały bagaż podręczny i nie każdy wniesie walizkę na pokład [AKTUALIZACJA]

Wizz Air zmienia politykę bagażową. Od 29 października zniknie mały bagaż podręczny, ale pasażerowie będą mogli za darmo zabrać na pokład większą walizkę. Nie wszystkie trafią jednak do kabiny samolotu.

Te zmiany Wizz Air zapowiadał już wiele miesięcy temu, ale do dziś nie były znane szczegóły. Korzystne dla pasażerów? Zależy, dla których.

Do tej pory podróżujący Wizz Airem mogli zabrać ze sobą bezpłatnie na pokład samolotu mały bagaż podręczny (o wymiarach 42x32x25 cm), a za dodatkową opłatą również duży bagaż podręczny (o wymiarach 56x45x25 cm). Teraz ten podział znika, a wymiary i limity wagowe bagaży podręcznych w linii zostają ujednolicone.

Węgierskie tanie linie lotnicze ogłosiły, że od 29 października pasażerowie będą mogli wnieść na pokład tylko jedną walizkę o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm i wadze do 10 kg. Będzie ona wliczona w cenę biletu. 

Nie każdy będzie miał jednak gwarancję, że jego bagaż podręczny zostanie umieszczony w schowku. Wizz Air poinformował, że część bagaży podręcznych zostanie bezpłatnie zabrana do głównego luku. Podobną praktykę stosuje również Ryanair. Irlandzki przewoźnik na początku lipca przypominał, że z powodu dużego obłożenia lotów, a co za tym idzie, ograniczonej przestrzeni w kabinie samolotu, na pokład trafia jedynie 90 pierwszych walizek, a reszta zostaje umieszczona w luku. 

Czytaj więcej na ten temat:

Lecisz Ryanairem na wakacje? Linia zapowiada zmiany. Będą szczegółowo mierzyć bagaż

Podobną liczbę zamierza wprowadzić Wizz Air. Przewoźnik obsługuje loty dwoma rodzajami samolotów - Airbusem A320 z 180 miejscami i A321 z 230 miejscami na pokładzie. - Maksymalna liczba bagaży podręcznych, które zostaną umieszczone w kabinie, uzależniona jest od modelu maszyny wykonującej dany lot i wynosi do około 100 sztuk - poinformowała nas Anna Robaczyńska z biura prasowego Wizz Aira. 

Chcesz mieć bagaż przy sobie? Musisz zapłacić

Aby mieć pewność, że walizka zostanie wniesiona na pokład, trzeba będzie więc zapłacić, wykupując usługę Wizz Priority (zapewniają to również taryfy Wizz Go, Wizz Plus oraz Wizz Privilege Pass). Według cennika podanego w oficjalnym serwisie przewoźnika, opłata dokonana przez stronę internetową wizzair.com lub telecentrum wynosi 36 złotych, a na lotnisku - 180 zł.

Poza tym taryfa gwarantuje pierwszeństwo wejścia do samolotu oraz umożliwia zabranie dodatkowego, małego bagażu (o maksymalnych wymiarach 40x30x18 cm). Zapytaliśmy Wizz Air, czy dotyczy to również osób, które będą chciały zabrać ze sobą także np. damską torebkę, laptopa czy większy aparat fotograficzny. Przedstawiciele linii w przesłanej do nas odpowiedzi potwierdzili, że wniesienie dwóch sztuk bagażu podręcznego możliwe jest tylko po wykupieniu odpowiedniej taryfy. - Przy zakupie pakietów lub usług (wymienionych wcześniej - przyp. red.) możliwe jest posiadanie na pokładzie dwóch sztuk bagażu podręcznego - jednego bezpłatnego oraz dodatkowego małego bagażu, który zmieści się pod siedzeniem przed pasażerem - czytamy.
Wygląda więc na to, że aby za darmo wnieść na pokład torebkę lub laptopa, trzeba będzie schować je do dużej, podręcznej torby. Z taryfy Wizz Priority podczas każdego lotu będzie mogła skorzystać ograniczona liczba osób. - Będzie to około 1/3 wszystkich pasażerów danego lotu, w zależności od typu samolotu - wyjaśnia Anna Robaczyńska.

Zapłaciłeś już za duży bagaż? Odzyskasz zwrot pieniędzy

Co z osobami, które zapłaciły już za duży bagaż podręczny (przez oficjalną stronę internetową, aplikację lub telecentrum), a będą podróżować po 29 października? Przedstawiciele przewoźnika zapewniają, że otrzymają one zwrot pieniędzy w wysokości 120 proc. poniesionej opłaty na konto Wizz.

Wszystko wskazuje więc na to, że pasażerowie, którzy nie zdecydują się na wykupienie Wizz Priority, będą musieli liczyć się z tym, że ich walizka trafi do luku. Nie wszyscy podróżni mogą być zadowoleni z takiego rozwiązania. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po przylocie na miejsce się spieszą, a w przypadku oczekiwania na bagaż czas wyjścia z lotniska się wydłuża. Do zmian sceptycznie mogą podchodzić również ci, którzy nie są gotowi na dodatkowe opłaty, a nie chcą walczyć o miejsce na początku kolejki.

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Więcej o: