Dotrwał do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Kolejny polski unikat może trafić na listę UNESCO

Niedawno cieszyliśmy się z dodania do listy światowego dziedzictwa UNESCO zespołu pogórniczych zabytków Tarnowskich Gór, a już kolejny obiekt z Polski ma szansę się tam znaleźć. Tym razem kandydatem są Krzemionki Opatowskie.

Krzemionki Opatowskie to kolejny polski obiekt, który może trafić na listę UNESCO. Aktualnie eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa kończą prace nad wnioskiem o wpisanie ich na listę. Do UNESCO wniosek trafi prawdopodobnie w styczniu 2018 roku, ale z powodu rozległych procedur zostanie rozpatrzony dopiero za dwa lata.

Zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego znajduje się w województwie świętokrzyskim, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. To jeden z największych i najbardziej interesujących tego typu obiektów na świecie. O jego unikatowości świadczy to, że dotrwał do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Możemy tam zapoznać się z dawnymi technikami pozyskiwania kamienia - od tych najprostszych po najbardziej skomplikowane. 

Jedną z największych atrakcji turystycznych Krzemionek jest podziemna trasa licząca prawie 500 metrów, na której zaprezentowane zostały wyrobiska neolitycznych kopalń. Ponadto zwiedzający mogą zobaczyć szereg rekonstrukcji: obozowisko górników, pracownię krzemieniarską i zadaszony szyb sprzed 5 tysięcy lat. Muzeum udostępnia też zrekonstruowaną osadę neolityczną i grobowiec megalityczny. 

Zobacz, co skrywają Krzemionki Opatowskie >>>

Niedawno na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazł się kompleks pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Niewiele osób wie o jego istnieniu, a to unikat na skalę światową. Polski kompleks trafił na listę UNESCO

"Nieporównywalne z niczym innym". Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście... [TRIP WE DWOJE]

Więcej o: