Jaką walizkę wybrać na urlop? Jaki rodzaj i rozmiar najlepiej kupić?

Odpowiednie spakowanie bagażu nie tylko zabezpieczy nasze rzeczy, ale też zapewni nam komfort i spokój podczas podróży. Sprawdź, jaką walizkę wybrać na urlop, by służyła najlepiej.

Jaką walizkę kupić?

Kupując walizkę nie kierujmy się jedynie wrażeniami estetycznymi - zamiast tego warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów budowy, dzięki którym idealnie dobierzemy model do naszych potrzeb.

Rozmiar i waga

Pierwsza rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to rozmiar. W przypadku krótkiego wyjazdu (do 4 dni) najlepiej sprawdzi się mały model, tzw. kabinówka (walizki podręczne, kabinowe), o pojemności do ok. 40l. Walizki o pojemności 50-70l sprawdzą się w przypadku wyjazdów 5-8 dniowych. Z kolei na dłuższe wakacje wybierzcie walizki o pojemności od 90l. Również waga walizki ma ogromne znaczenie, poszczególne modele o podobnym rozmiarze może różnić nawet 2 kg! Waga bagażu ma znaczenie zwłaszcza podczas podróży samolotem, kiedy próbujemy zmieścić się w limicie.

Walizki kabinoweWalizki kabinowe Walizki kabinowe /materiały partnerów Walizki kabinowe /materiały partnerów

Materiały

Na rynku dostępne są walizki:

  • 1. twarde - charakteryzują się wysoką odpornością na wgniecenia i uszkodzenia oraz są odporne na wilgoć
  • 2. miękkie - są zdecydowanie mniej odporna niż modele twarde, ale do przewozu ubrań sprawdzą się doskonale. Dużą ich zaletą jest to, że są bardziej elastyczne, a tym samym można w nich "upchnąć" więcej rzeczy.
  • 3. półtwarde - to rozwiązanie pośrednie, które łączy w sobie część elastyczność walizki miękkiej ze zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia.

MateriałyMateriały Walizka twarda i miękka /materiał partnerów Walizka twarda i miękka /materiał partnerów

Kółka

Kółka ogromnie ułatwił przewożenie walizek, ale mogłoby się wydawać, że ich wybór nie ma większego znaczenia. Na rynku jednak dostępne są zarówno modele z dwoma jak i z czterema kółkami. Jaką walizkę wybrać? Jeżeli przewozisz często duży i ciężki bagaż, to model z czterema kółkami będzie o wiele wygodniejszy.

 

Post udostępniony przez OCHNIK (@ochnik_official) 9 Cze, 2017 o 9:06 PDT

Funkcje dodatkowe i zabezpieczenia

Warto zastanowić się, co najczęściej będziemy przewozić i na podstawie tego poszukać rozwiązań dodatkowych, które ułatwią pakowanie. Warto zwrócić uwagę na kieszonki, szelki, paski i uchwyty, które mają niewątpliwie duże znaczenie przy wyborze walizki. Warto wziąć pod uwagę również zabezpieczenie walizki przed otwarciem. Dosyć często w komplecie znajdziemy już kłódkę, jeśli jednak zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu, warto zaopatrzyć się w zamek TSA.

Jaką walizkę do samolotu wybrać?

Wybierając się w podróż samolotem, zwróć uwagę na przepisy poszczególnych lotnisk i linii lotniczych, ponieważ te mogą się nieznacznie różnić. Najważniejsze są jednak wymiary i waga bagażu - za przekroczenie górnych limitów należy dopłacić, często niemałe kwoty. Bagaż podręczny czy kabinówka powinny zmieścić się na górnej półce lub pod fotelem pasażerskim. Wiele osób, kupując walizkę do samolotu zwraca również uwagę na jej kolor - czarne, granatowe i brązowe walizki są na tyle powszechne, że ciężko później odnaleźć swoją na lotnisku.

A może plecak zamiast walizki? Sprawdź, kiedy plecak turystyczny sprawdzi się o wiele lepiej >>>

Więcej o: