Wakacje inaczej - przyłącz się do akcji "Sprzątamy Mazury"

"Nie śmieć człowieku, bądź w porządku!" - proponuje fundacja Szansa, organizator akcji "Sprzątamy Mazury"

- W zeszłym roku zebraliśmy 37 ton śmieci - mówi Andrzej Stański, warszawiak, współzałożyciel Fundacji.

Szansa zorganizowała trzy warsztaty ekologiczne połączone z wypoczynkiem (kajaki, żaglówki, rowery) dla 68 dzieci. Jednak w całej akcji uczestniczyło ponad tysiąc osób, również dorośli. Tego lata w warsztatach weźmie udział ok. 35 młodych osób - 25 lipca wyruszą na tygodniowy spływ kajakowy Węgorzewo-Mikołajki, a 13 sierpnia na żagle.

Podobnie jak w zeszłym roku fundacja rozda setki tysięcy foliowych worków na śmieci i zadba o czystość brzegów jezior (w ramach "akcji szalupowej" sfinansuje zakup łodzi silnikowych, które wezmą w tym udział, po wakacjach będą ich używać gminy). W portach staną osobne pojemniki na białe i kolorowe szkło, baterie i aluminium. Na biwakach wolontariusze rozstawią stojaki na śmieci z kolorowymi workami, by zachęcić turystów do segregowania odpadków, a pełne worki wywiozą do gminnych kontenerów (śmieci mają wylądować nie na wysypisku, lecz w firmie recyklingowej).

Ponadto w 25 portach wolontariusze rozdadzą 300 tys. papierowych worków na śmieci (na nich mapa jezior, miejscowości biorące udział w akcji, m.in. w gminach Węgorzewo, Ryn, Pisz i Mikołajki i numer ratunkowy WOPR) i masę ulotek propagujących ochronę środowiska i zastępowanie worków ze sztucznego tworzywa papierowymi.

Więcej o akcji

http://www.sprzatamy-mazury.pl

http://www.leoncup.pl

adres fundacji: ul. Wasiutyńskiego 15, 00-707 Warszawa, tel. (0-22) 651 04 13, e-mail: fundacja@fundacjaszansa.org.pl

Nie tylko Mazury

Akcja "Sprzątamy Mazury" to element kampanii pod hasłem "Dbaj o Świat", a w jej ramach również sprzątanie Sudetów (wrzesień), akcja "Błękitny San" (ochrona wód i dorzecza) i wiele innych na Pogórzu Dynowskim, konkursy na najlepiej sprzątającą gminę itp. Kto najlepiej udokumentuje na zdjęciach lub filmie cały proces i efekt sprzątania, otrzyma 5 tys. zł, inni - nagrody pocieszenia. Zgłoszenia do 30 września. Szczegóły: http://www.fundacjaszansa.org.pl

Więcej o: