Na mazurskie jeziora wypłyną pasażerskie katamarany! "Alicja" już czeka w porcie [ZDJĘCIA]

Na turystów odwiedzających w tym sezonie Warmię i Mazury czeka nie lada atrakcja. Na Wielkich Jeziorach Mazurskich rozpoczną rejsy pierwsze pasażerskie katamarany. W pierwszy rejs będzie można wybrać się już w połowie maja.

Za budowę katamaranów dla mazurskich turystów odpowiedzialna jest Żegluga Mazurska. Armatorzy zbudowali nowe statki m.in. z powodu rekordowo rosnącego ruchu turystycznego na Warmii i Mazurach.

"Alicja" i jej "wielki brat"

Pierwsze pasażerskie katamarany, które pojawią się na mazurskich jeziorach to niemal 17- metrowa jednostka o wdzięcznym imieniu "Alicja" oraz 39-metrowy katamaran, jeden z największych śródlądowych statków pasażerskich w Polsce, który nie został jeszcze ochrzczony.

Katamaran Alicja, należący do Żeglugi MazurskiejKatamaran Alicja, należący do Żeglugi Mazurskiej Facebook Żeglugi Mazurskiej


"Alicja" to pierwszy od ponad 20 lat wycieczkowy statek zbudowany w stoczni na Mazurach. Na jego pokładzie może zmieścić się 56 pasażerów.

Zobacz więcej zdjęć "Alicji" >>

Większy katamaran powstał natomiast w stoczni w Gdyni. Na Mazury przyjechał w częściach i dopiero na miejscu został złożony. Statek ma dwa pokłady i zmieści aż 246 pasażerów. Jego górny pokład jest otwarty, a dolny - przeszklony. Na rufie turyści będą mieli do dyspozycji stojaki na rowery oraz miejsce do przewożenia kajaków. Na niższym pokładzie będzie również bar.

Gdzie popłyniemy?

Na trasie z Rucianego-Nidy przez Mikołajki do Pisza i z powrotem będzie pływał większy katamaran. Do rejsów ma być gotowy już w połowie maja.

Mniejszy katamaran "Alicja" ma pływać na trasie z Mikołajek do Rynu i z powrotem. Pierwszy rejs zaplanowano w czerwcu.

Katamaran Alicja, należący do Żeglugi MazurskiejKatamaran Alicja, należący do Żeglugi Mazurskiej Facebook Żeglugi Mazurskiej

Dlaczego katamarany?

Prezes "Żeglugi Mazurskiej" Lidia Należyty, w rozmowie z PAP, tłumaczy: - Z powodu niskich okresowo stanów wody i nieodnawiania części mazurskich kanałów - statki o większym zanurzeniu musiały rezygnować z niektórych tras. Dlatego spółka zdecydowała się na niewielkie katamarany, które poradzą sobie nawet na płytkich szlakach

Ponadto katamarany są lżejsze, szybsze, bezpieczniejsze, stabilne i łatwe w manewrowaniu. Z pewnością będą jedną z największych atrakcji tegorocznego sezonu turystycznego na Mazurach.

POLECAMY:
Krzywy las i kolorowe jeziora. 5 oryginalnych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić w majówkę

Turcja, Madera, Hiszpania. Gdzie wybrać się na wakacje w roku 2017?

Więcej o: