Wyjątkowe pociągi retro wrócą na jedną z tras kolejowych w Polsce. A w środku - dodatkowe atrakcje [ZDJĘCIA]

Turyści odwiedzający Małopolskę już od kwietnia będą mogli wybrać się na wycieczkę... w czasie. Na najpiękniejsze trasy kolejowe tego regionu wraca zabytkowy tabor. Składy retro w sezonie turystycznym dotrą do Krakowa, Zakopanego, Chabówki, Nowego Sącza i Muszyny.

Jedną z tras kolejowych, którą przejadą zabytkowe pociągi, będzie odcinek 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Turyści będą mogli wyruszyć w ponad 70-kilometrową podróż fragmentem tej trasy z Chabówki do Nowego Sącza. Ten odcinek uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i Europie.

Pociągi retro pojawią się również na trasach: Nowy Sącz - Piwniczna, Kraków - Wieliczka, Muszyna - Krynica, Wadowice - Andrychów, Kraków - Wadowice,
a także po raz pierwszy przejadą trasą Doliny Białej przez Ciężkowice, Gromnik, Tuchów do Tarnowa.

Pociągi retro na najpiękniejszych trasach kolejowych MałopolskiPociągi retro na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski Fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Podróżni z minionych epok i dyżurny ruchu 

W każdym z pociągów pasażerom będą towarzyszyli podróżni z minionych epok oraz dyżurny ruchu z zielonym lizakiem w ręku.

W rolę podróżnych przebranych w stroje z minionych epok wcielą się aktorzy z Grup Rekonstrukcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Podróżni z minionych epok w pociągach na szlakach kolejowych MałopolskiPodróżni z minionych epok w pociągach na szlakach kolejowych Małopolski Fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Z poszczególnych stacji kolejowych pasażerów będzie "odprawiał" dyżurny ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który w czasie jazdy pociągiem opowie o tradycjach związanych z zawodem kolejarza.

Pociągi retro na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski [GALERIA] >>>

Zabytkowy tabor z Chabówki

Zaplanowano 42 kursy zabytkowymi pociągami po Małopolsce:

Pociągi zostaną zestawione z historycznej lokomotywy parowej oraz odrestaurowanych wagonów retro z lat 1920-1963 z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W trakcie każdego z przejazdów przewidziano szereg dodatkowych atrakcji obejmujących m.in. zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne

– mówi Kamil Filipowski, prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei w rozmowie z kolejegalicyjskie.pl.

Tegoroczną edycję projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” zorganizuje Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które dotację na ten cel otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Gościnna" .

Zabytkowe składy na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski będą kursować od kwietnia do grudnia 2017 roku. Bilety na kursy retro kosztują od 20 złotych wzwyż.

POLECAMY: 
Królicza nora okazała się tajemnym przejściem do ponad 700-letniej jaskini templariuszy [WIDEO]

Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

Więcej o: