Jak wybierzesz, tak się wyśpisz - Nocuj tanio!!

W Europie czeka na podróżników kilka tysięcy kempingów i setki tanich moteli

Kempingi oznaczone są gwiazdkami: od jednej (tylko toaleta i łazienka) po pięć - luksusy z restauracjami, kawiarniami, salami zabaw dla dzieci, salonami gier.

Kempingi w północnej części kontynentu to gwarancja ciszy, spokoju i życzliwości. Samochodami z luksusowymi przyczepami zajeżdżają prawnicy, lekarze, biznesmeni szukający kontaktu z naturą. Zupełnym przeciwieństwem są pola hiszpańskie, gdzie w dzień telewizory (w Alicante królują westerny, w okolicach Malagi - korrida albo uliczne gonitwy z bykami) zagłuszają dyskusje przy winie, w nocy - chrapanie (lepiej zabrać stopery do uszu).

Kempingi przyciągają klientów dodatkowymi atrakcjami. Proponują baseny, muzyczne sceny z zabawami dla dzieci i dorosłych oraz stadniny, skanseny, wypożyczalnie rowerów czy kajaków w pobliżu. Wybierając miejsce lepiej sprawdzić, czy teren jest zadrzewiony, a przeglądając cenniki, upewnić się, czy cena zawiera opłatę za parcelę, bo na większości pól jest to dodatkowy koszt.

Opisy 5,5 tys. dobrych europejskich kempingów w 35 krajach wraz z cenami i możliwością rezerwacji znajdziemy na stronie firmy Europe Camping + Caravanning: http://www.ecc-campingfuehrer.de .

Swój katalog wydaje też niemiecki potentat motoryzacyjny, firma ADAC: http://www.adac.de .

Wśród tanich moteli prym wiedzie słynna Formule 1. W recepcji zamiast kluczy do pokoju dostaje się cyfrowy kod (otwiera też drzwi wejściowe). Pokoje niewielkie, jedno dwuosobowe łóżko (nie szukajmy kołdry, przykrywamy się dodatkowym prześcieradłem i kocem), nad nim jednoosobowe łóżko (wejście po drabinie). Jest umywalka, ręczniki, telewizor. Na każdym piętrze kilka toalet i łazienek. Mydło w płynie i suszarka. Uwaga! Pod prysznicem bywa ślisko! Śniadanie kontynentalne przy recepcji (rogalik, masło, dżem, kawa, herbata, kakao, sok). Na parterze zazwyczaj jest automat z gorącymi napojami, czasami nawet z zupą pomidorową. Nocleg najlepiej zarezerwować wcześniej, to nic nie kosztuje. Ceny od 24 do 38 euro (przedmieścia Paryża). Więcej: http://www.hotelformule1.com .

Z Formule 1 konkuruje Etap z noclegami w pokojach o bardzo podobnym standardzie, od 32 do 47 euro. Na miejscu śniadanie za ok. 5 euro. Więcej: http://www.hoteletap.com .

Znacznie wyższy komfort oferuje sieć Ibis. Na całym świecie ma ponad 700 moteli. Pokoje bez piętrowych łóżek, nocleg ze śniadaniem serwowanym przez osiem godzin. Firma ma certyfikat ISO 9001, ale za jakość każe sobie więcej płacić - ceny od 49 do 73 euro za dobę. Jak wyglądają hotele, można się przekonać w Warszawie (al. "Solidarności" 165) czy w Poznaniu (ul. Kazimierza Wielkiego 23).