Park Narodowy Komodo: Tu żyją warany - największe na świecie jaszczurki [ZDJĘCIA]

Park Narodowy Komodo to jeden z najsłynniejszych parków w Indonezji. Tylko w tym jednym miejscu na świecie można spotkać żyjące na wolności warany - gady, które osiągają długość do 3 metrów, nie przypominają małych i zwinnych jaszczurek.

Park Narodowy Komodo, którego tereny obejmują trzy wyspy: Komodo, Rinca i Padar oraz kilkaset mniejszych wysepek, powstał w 1980 roku w celu ochrony waranów.

Położony w południowo-wschodniej Indonezji między wyspami Sumbawą i Flores jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów parków narodowych.

Gigantyczne warany, których długość może osiągać nawet trzy metry, są gatunkiem endemicznym, który nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi.

W 1991 roku Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy KomodoPark Narodowy Komodo Fot. Kojach / flickr.om (CC BY 2.0)

Park Narodowy Komodo -  [ZDJĘCIA] >>>

Warany - smoki z Komodo


Ich skóra pokryta jest małymi łuskami, mają dużą głowę, wydłużony pysk, potężne łapy oraz spłaszczony ogon. Warany ze względu na swój wygląd oraz rozmiary (mogą osiągać nawet do trzech metrów długości!) nazywane są smokami z Komodo.

To zwierzęta, które żyją nawet 50 lat! Poruszają się powoli, co chwila wysuwając swój długi rozwidlony na końcu język, są również doskonałymi pływakami.

Mają bardzo dobry węch. Polują z zasadzki. Potencjalną ofiarę są w stanie wyczuć nawet z odległości 10 kilometrów. Potrafią zabić jednym ugryzieniem. Uśmiercają śliną, która zawiera tyle bakterii, że działa jak trucizna.

Park Narodowy KomodoPark Narodowy Komodo Fot. Gabriel ^(oo)^ / flickr.com (CC BY 2.0)

Pokarmem waranów są ptaki, ssaki, kręgowce oraz dzikie zwierzęta zamieszkujące wyspy Parku Narodowego Komodo, m.in. jelenie, dzikie świnie oraz bawoły. Co ciekawe, warany zjadają też padlinę oraz są kanibalami.

To zwierzęta aktywne w dzień, noc spędzają w wygrzebanych przez siebie norach ukrytych w ziemi.

WaranyWarany Fot. Kojach / flickr.com (CC BY 2.0)

Ponieważ warany są niebezpieczne dla ludzi, turyści odwiedzający Park Narodowy Komodo zwiedzają wyspę tylko i wyłącznie z przewodnikiem.

POLECAMY:
Kiedyś poszukiwacze skarbów szukali tu złota. Dziś tatrzański wąwóz ma szansę trafić na listę UNESCO

Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

Komentarze (4)
Park Narodowy Komodo: Tu żyją warany - największe na świecie jaszczurki [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • 0

  Zapraszam na mojego bloga i moje odczucia o spotkaniu z waranami z Komodo, pozdrawiam :) www.dobradroga.blog

 • maxthebrindle

  0

  'Tylko w tym jednym miejscu na świecie można spotkać żyjące na wolności warany'

  Bzdury, bzdury, bzdury - pała z biologii. Na Komodo można spotkać warana z Komodo (Varanus comodoensis), największego spośród waranów - jego wielkość jest typowym efektem ewolucyjnym tak zwanego 'gigantyzmy wyspowego'. Jednak inne gatunki waranów można spotkać dość powszechnie w Azji i Afryce. A sam waran z Komodo nie jest endemiczny tylko dla tej jednej wyspy - małe populacje żyją też na sąsiadujących wyspach zaś badania pokazują, że kiedyś obszar występowania był nawet większy. Biorąc pod uwagę, że jaszczurki te świetnie pływają (akże w morzu) a samice są w stanie wydać na świat młode (tylko samce) partenogenetycznie, by następnie, parząc się z własnymi synami, dać początek kolejnej populacji już z obiema płciami - potencjal zajmowania nowych obszarów jest ograniczony jedynie dostępnością pokarmu i konkurencją z ludźmi.

 • obserwatorcyniczny

  Oceniono 2 razy 0

  Wzruszający pomysł, by artykuł o waranach z Komodo pisał lub redagował człowiek, który myśli, że ich nazwa gatunkowa to warany i nie zdaje sobie sprawy, ze waranów jest prawie 70 gatunków.

 • plateza

  0

  Ileż to ja się z nimi namęczyłem. Niebezpieczne, szybko biegają, mocno kąsają. Czasem bardzo trudno je wypatrzeć, a kiedy jest ich kilka to lepiej brać nogi za pas. Na Rook Island jest ich zatrzęsienie, ale i tak warto tam pojechać, bo to bardzo urokliwe miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX