Polacy zachwyceni spaniem w... szufladach. Pomysłowe apartamenty w Wiśle docenione

W 9. edycji plebiscytu Polska Architektura XXL 2016 internauci wybrali najlepsze realizacje architektoniczne minionego roku. Szuflandia w Wiśle i zieleń miejska w Turku zajęły miejsca na podium. Nazwa budynków w Wiśle nie jest przypadkowa. Wyglądem nawiązują do powysuwanych szuflad.

Oryginalny projekt architektoniczny, jakim jest Szuflandia w Wiśle, zdobył pierwsze miejsce w kategorii obiekty publiczne. Doceniono niezwykły układ budynku - drewniane bryły z pokojami wysuniętymi niczym szuflady robią wrażenie. 

Stąd również niedaleko do atrakcji turystycznych Wisły, które zarówno latem, jak i zimą przyciągają turystów: skocznia narciarska w Wiśle Malince im. Adama Małysza, Zamek Prezydenta RP, Wiślańska Aleja Gwiazd Sportu czy Muzeum Beskidzkie i Muzeum Narciarstwa.

Apartamentu Szuflandia w WiśleApartamentu Szuflandia w Wiśle szuflandia.wisla.pl

Oryginalny projekt apartamentów to zasługa pracowni Brandys Design z Bielska-Białej.

To dla nas ogromne wyróżnienie, cieszymy się, że niezwykła forma Szuflandii została doceniona

- mówi w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Joanna Brandys, odpowiedzialna za stworzenie projektu architektonicznego Szuflandii.

Więcej zdjęć Szuflandii w Wiśle >>>

Najładniejsza zieleń miejska jest w Turku 

W kategorii krajobraz w przestrzeni publicznej pierwsze miejsce zdobył Turek. Głosujący uznali, że to niewielkie miasto w woj. wielkopolskim ma najładniejszą zieleń miejską w Polsce.

TurekTurek Fot. János Korom Dr. / flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Jednak Turek poza zielenią może pochwalić się również zabytkami: Domami Tkaczy, które zamieszkiwali tkacze z Saksonii, zachodniej części Wielkopolski, Czech, Austrii, Węgier, oraz Muzeum Rzemiosła Tkackiego, a także obrazami wybitnego krakowskiego malarza Józefa Mehoffera - znajdującymi się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zgadzacie się z werdyktem głosujących w plebiscycie Polska Architektura XXL 2016?

POLECAMY: Tak, to jest DOM. Architekt zamieszkał w dawnej fabryce cementu i sprawił, że dosłownie "opadła nam szczęka" [ZDJĘCIA]

Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

Więcej o: