26 wejść, 913 mieszkań i... niedoszła kariera olimpijska. Niewiele jest bloków tak niezwykłych jak "Bublik"

Miał być dumą igrzysk olimpijskich w 1980 roku, a jest bajglem, pączkiem lub 'bublikiem' (ros. obwarzankiem) do mieszkania. Blok w moskiewskiej dzielnicy Oczakowo-Matwiejewskoje to budowla, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Oryginalny budynek to pomysł architekta Eugene Stamo i inżyniera Aleksandra Markelowa. Panowie chcieli, aby pięć identycznych budynków, które przypominają olimpijskie koła, wybudowano w Moskwie tuż przed igrzyskami olimpijskimi w 1980 roku.

Wznieść udało się tylko dwa z pięciu bloków. Powód? Praktyczność i oszczędność. Budynek w takim kształcie jest droższy w utrzymaniu i eksploatacji, a ponadto rozmieszczenie pięciu kół olimpijskich zaplanowano zbyt daleko od siebie. Nijak by nie przypominały olimpijskiego symbolu.

Pierwszy blok o nietypowym kształcie wybudowano w 1972 roku, drugi - w 1980 roku.

Obecnie obydwa budynki to osiedla mieszkaniowe zamieszkane przez tysiące ludzi. W każdym z bloków znajduje się 913 mieszkań. Średnica każdego z bloków wynosi 155 metrów, mają też po 26 wejść do klatek schodowych.

Chcielibyście mieszkać w takim bloku?

Zobacz wideo Na świecie jest więcej niezwykłych konstrukcji. Jedna została niedawno otwarta. Weszlibyście na taki taras?

 

Więcej o: