Modlin pierwszym lotniskiem w Polsce z bramką biometryczną. Odprawa pasażerów ma być krótsza

Na lotnisku Warszawa - Modlin pojawiła się pierwsza w Polsce biometryczna bramka do automatycznej odprawy osób. Pasażerów odlatujących z lotniska sprawdza nie człowiek, a maszyna. To pilotażowy projekt, który w przyszłości ma skrócić czas odprawy.

Testy bramki biometrycznej do Automatycznej Odprawy Osób (bramki ABC - Automatic Border Control) na podwarszawskim lotnisku Warszawa - Modlin trwają od paru dni. Zorganizowano je w ramach współpracy portu z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i Strażą Graniczną. 

Głównym zadaniem nowoczesnej bramki jest skrócenie czasu odprawy i zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów.

Tego typu urządzenia gwarantują znacznie większą precyzję kontroli bezpieczeństwa niż metody stosowane tradycyjnie do tej pory. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania funkcjonariusze, którzy wcześniej dedykowani byli do obsługi pasażerów metodą tradycyjną, teraz będą mogli skoncentrować się na innych zadaniach związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym

- mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezes zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, w rozmowie z pasażer.com.

Lotnisko ModlinLotnisko Modlin Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Asystent podróżnego pomoże w kontroli

Odprawę pasażerów przez bramkę biometryczną nadzorują funkcjonariusz Straży Granicznej oraz asystent podróżnego. Na ekranach swoich tabletów na bieżąco śledzą dane z paszportu pasażera oraz dane pobrane z bramki.

Tuż przed odprawą każdy ma możliwość zapoznania się z jego przebiegiem. Na ekranie monitora wyświetlany jest film instruktażowy, a obok bramki ustawiono również plakat obrazujący kolejne etapy odprawy.

Terminal na lotnisku w ModlinieTerminal na lotnisku w Modlinie ADAM STĘPIEŃ

Jak działa biometryczna bramka?

Weryfikuje podróżnych na podstawie zdjęcia ich twarzy oraz odcisków linii papilarnych.

Te dane są zapisane w każdym paszporcie biometrycznym, a bramka porównuje je z wyglądem i odciskiem dłoni kontrolowanego pasażera. Do samolotu dostanie się tylko właściciel paszportu, sfałszowany dokument zostanie wykryty od razu.

Kontrola przeprowadzana przez bramkę jest bardziej precyzyjna i zajmuje mniej czasu niż stosowana do tej pory kontrola Straży Granicznej.

Biometryczne bramki na świecie

Odprawy pasażerów poprzez bramki biometryczne odbywają się już m.in na lotniskach w Wielkiej Brytanii, USA oraz Kanadzie.

POLECAMY: To już oficjalne: prawie nie ma lepszych miejsc na urlop w Europie niż Gdańsk. Podium w prestiżowym plebiscycie

 Komentarze (37)
Modlin pierwszym lotniskiem w Polsce z bramką biometryczną. Odprawa pasażerów ma być krótsza
Zaloguj się
 • extrafresh

  Oceniono 21 razy 19

  Na lotnisku w Modlinie to by się przydały ławki, bo ludzie siedzą na podłodze.
  Dno.

 • krunghtep01

  Oceniono 19 razy 15

  W Wlk.Bryt. nie ma skanowania odciskow palcow,w Chinach i Tajlandii tez nie.Tylko paszport i fotka.Nie cierpie jak artykuly z jakielkolwiek dziedziny pisza kompletni ignoranci.No i oczywiscie nie chodzi o odprawe tylko kontrole graniczna!!!

 • phugoid

  Oceniono 4 razy 4

  takie bramki sa rowniez na lotnisku we frankfurcie przy przejsciu ze strefy shengen do non-shengen, przy czym nie trzeba skanowac palucha, wystarczy skan paszportu (zdjecia)

 • smiki48

  Oceniono 2 razy 2

  Totalnej kontroli ciąg dalszy. A głupi naród cieszy się że to dla jego bezpieczeństwa. Ile tysięcy bomb na polskich lotniskach wykryły służby? Ani jednej. Ile spadło samolotów? W tym samym czasie na drogach zginęło dziesiątki tysięcy ludzi. I co? Ktoś wprowadził system w którym każdy samochód jest pod kontrolą GPS i ma ograniczenie prędkości? Nie. Bo ludzie na coś takiego nie wyrażą zgody.

 • stullpysk

  Oceniono 2 razy 2

  co to za badziewiak pisał ten artykuł

 • albwu

  Oceniono 2 razy 2

  Na Lotnisku w Modlinie bardziej przydałaby się sprawniejsza kontrola bezpieczeństwa. Za mało jest pasów kontrolnych, a do tego nie zawsze wszystkie są czynne. Kilkakrotnie musiałem czekać ok. 1 godziny w kolejce do kontroli.

 • yeronimo

  Oceniono 4 razy 2

  pomysł git ale ja nie mam paszporcie biometrycznym odcisków palców bo nie byli mi w stanie ich zeskanować, jestem przewlekle chory i mam inna elastyczność skóry:)

 • Oceniono 1 raz 1

  :-) W większości krajów Azji podobne systemy funkcjonują od 12 lat :) Nawet Rumunia ma od 4 lat ... nie róbcie wiochy taką informacją - jesteśmy zacofani kilka dobrych lat nie ma się z czego cieszyć. Poza tym autor pokręcił cele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX