To już oficjalne: prawie nie ma lepszych miejsc na urlop w Europie niż Gdańsk. Podium w prestiżowym plebiscycie

Gdańsk, jako jedyne miasto z Polski, znalazł się na podium prestiżowego konkursu "European Best Destination 2017". Konkurował m.in. z Paryżem, Wiedniem, Londynem czy Porto. "Nie ma drugiego takiego miasta jak Gdańsk. Inne co najwyżej je przypominają" - czytamy w uzasadnieniu.

Prawie pół miliona oddanych głosów, trzy tygodnie głosowania - tak wyglądała walka o tytuł ”European Best Destination 2017" - najlepszego europejskiego miasta na kierunek podróży. Głosy w plebiscycie mógł oddać każdy po wejściu na stronę internetową europejskiej organizacji turystycznej.

GdańskGdańsk istock

Opłaciło się! Gdańsk - jako jedyne miasto z Polski nominowane w plebiscycie - zajął trzecie miejsce. Drugie przypadło Mediolanowi (Włochy), a wygrało Porto (Portugalia).

Nie ma drugiego takiego miasta jak Gdańsk. Inne co najwyżej je przypominają. Jego wyjątkowe położenie i ponad tysiącletnia historia ukształtowały wyrazisty charakter tego miasta. To miasto, które posiada wiele tajemnic oraz własnego ducha, który sprawia, że nie da się pomylić Gdańska z jakimkolwiek innym miejscem

- czytamy w uzasadnieniu na stronie "European Best Destination 2017".

Powołana do promocji kultury i turystyki w Europie organizacja European Best Destination od ośmiu lat organizuje plebiscyt na najlepsze europejskie miasto na kierunek podróży.

Fontanna Neptuna, Gdańsk / Fot. ShutterstockFontanna Neptuna, Gdańsk / Fot. Shutterstock Fontanna Neptuna, Gdańsk / Fot. Shutterstock

Kandydaci do tytułu wybierani są na podstawie badań Eurostatu o turystyce w Europie oraz danych o popularności i aktywności miast w internecie.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz tuż po ogłoszeniu wyników głosowania nie krył radości z sukcesu swojego miasta:

Planujecie odwiedzić Gdańsk w trakcie tegorocznych wakacji?

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKI: Gdańsk w literaturze >>

POLECAMY: Afrykarium we Wrocławiu zoologicznym cudem świata! "Doznania nie do opisania" [ZDJĘCIA]

Więcej o: