Wakacje (w Polsce) z polisą - Wybierz coś dla siebie

Zanim wyjedziesz w Polskę, pomyśl o ubezpieczeniu. Mieszkania, sprzętu wakacyjnego, siebie... Zanim się ubezpieczysz, posłuchaj fachowca

Wśród wielu różnych ubezpieczeń - na życie, emerytalnych, majątkowych, komunikacyjnych, zdrowotnych - tylko niektóre dotyczą turystów. Mogą oni jednak przebierać wśród wielu ofert i opcji. Chronić siebie, rodzinę, dobytek.

Ubezpieczenia turystyczne

Firmy najczęściej oferują ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i odpowiedzialności cywilnej (OC), tj. zapewniają pokrycie szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego osobie trzeciej.

Gwarantują (opcjonalnie) ochronę naszego mienia podróżnego, bagażu, sprzętu sportowego i - co bardzo ważne - oferują pomoc assistance, np. udzielenie na miejscu zdarzenia pomocy lekarskiej, transport medyczny, a nawet zwrot kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Mieszkaniowe

Dla tych, którzy boją się wyjechać i zostawić dorobek całego życia na pastwę losu. Sami ustalamy z ubezpieczycielem sumę, na którą chcemy ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Składka zależy właśnie od tej sumy, okresu, na jaki chcemy zawrzeć umowę (zwykle cały rok, najkrócej na trzy miesiące), miasta, w którym mieszkamy, zabezpieczeń w mieszkaniu (monitoring, atestowane zamki, drzwi antywłamaniowe itd.). Uwaga! Do końca lipca niektóre firmy (Warta, PZU) oferują zniżki na ten typ ubezpieczenia.

Komunikacyjne

Na każdy samochód poruszający się po drodze trzeba wykupić polisę ubezpieczenia OC. Nie jest za to obowiązkowe autocasco (AC), ale warto je mieć, ponieważ chroni nas przed często poważnymi stratami materialnymi, a w opcji dodatkowej - również przed kradzieżą. Niektóre firmy dołączają do polisy komunikacyjnej bezpłatne assistance (np. Warta, PZU, Allianz), które zapewni nam pomoc w razie wypadku lub awarii na drodze.

W przypadku kolizji pamiętajmy, że nie ma już obowiązku wzywania policji do każdej, nawet najmniejszej stłuczki. Natomiast zawsze warto wypełnić - na wszelki wypadek - formularz dotyczący opisu zdarzenia (drukowaliśmy go w "Gazecie" nr 68 z 20 marca).

Wybór ubezpieczyciela zależy od naszych preferencji - czy szukamy najtańszej firmy na rynku, czy wybieramy ofertę z dodatkową ochroną, czy decydujemy się na firmę z tradycjami lub też zupełnie nową.

Ekspert radzi: Zastanów się, zanim wykupisz polisę

Dla Gazety Marek Wojciechowski, ekspert zarządzający linią majątkową w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA:

Znajdźmy taką ofertę, która zaspokoi nasze potrzeby. Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytania: co chcemy chronić i jakich zagrożeń najbardziej się obawiamy. Co jest dla nas ważne: dom, który pożar może strawić w ciągu kilku minut, czy mieszkanie, które może nam zalać roztargniony sąsiad? Wypaczy się podłoga, zniszczą dywany i tapety... No i jeszcze strach przed złodziejami, którzy mogą zabrać nam wszystko, co cenne.

Gdy odpowiemy na te pytania, sięgnijmy po ogólne warunki ubezpieczeń z kilku towarzystw. Przeczytajmy je uważnie i dopiero wtedy zaprośmy agentów - niech przygotują ofertę specjalnie dla nas. Nie podawajmy sumy, którą chcemy zapłacić. Jeśli propozycja przerośnie nas finansowo, zawsze możemy zrezygnować z mniej istotnych spraw. Nie podejmujmy decyzji od razu - oferty będą podobne, szukajmy różnic.

Diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdźmy, czy ochroną objęte są np. meble w ogrodzie, mechanizm zamykający i otwierający bramę wjazdową lub drzwi do garażu, sprzęt wędkarski. Czy towarzystwo zapłaci za psa otrutego przez złodziei? Czy odszkodowanie dostaniemy tylko za komputer spalony w pożarze wywołanym przez burzę, czy również zniszczony w wyniku przepięcia w przewodach elektrycznych? A co wtedy, jeśli pęknie akwarium i zaleje mieszkanie? Czy polisa gwarantuje nam tzw. assistance? Wyobraźmy sobie, że wracamy w nocy do domu, a tu zamki wyłamane albo huraganowy wiatr zerwał dach. Czy wystarczy jeden telefon i pomoc natychmiast nadejdzie? Czy dostaniemy lokal zastępczy lub zwrot kosztów jego wynajęcia?

Zapytajmy jeszcze, czy za odszkodowanie uda się odkupić zniszczony/ukradziony sprzęt? Czy dostaniemy sumę pomniejszoną o koszty zużycia, czy też kwotę pozwalającą na zakup nowego sprzętu? Zapytajmy też o zniżki, mogą sięgać nawet 60 proc. Dostaniemy je za lojalność, odpowiednie zabezpieczenie naszego mieszkania (zamki i drzwi z atestem, system alarmowy) lub kupno ubezpieczeń w pakiecie. Nasze wydatki mogą też obniżyć promocje.

Zanim podpiszemy, umowę musimy mieć pewność, że ta właśnie polisa najlepiej nas zabezpiecza, a pieniądze nie zostaną zmarnowane.