Kolej na Europę - wszystko o europejskich pociągach

Podróż pociągiem ma kilka plusów: jeżdżąc nocą, oszczędzasz czas i pieniądze na nocleg, możesz podziwiać krajobraz albo zająć się lekturą, zawrzeć nowe znajomości...

Ale ma też minusy... Pociąg nie jest tak szybki jak samolot (choć nawet do 40-minutowego lotu dochodzi dojazd na lotnisko i spędzone tam godziny) ani tak tani jak autokar (podróżując całą rodziną zwykle zapłacimy więcej niż za benzynę).

W kasach PKP kupimy bilety, z którymi objedziemy Europę albo Polskę. Poniżej podajemy ceny, zniżki, dopłaty i dokumenty, dzięki którym zapłacimy mniej.

Bilety międzynarodowe

EURO DOMINO

imienny, ważny miesiąc, tylko na jeden kraj (oprócz rodzimego)

ważny na 29 europejskich linii kolejowych (w tym rosyjskich i tureckich) oraz w Maroku i na liniach morskich Włochy - Grecja

najkrótszy to trzy-, najdłuższy to ośmiodniowy; to jest tzw. flexi pass - dni nie muszą następować po sobie, podróżny sam je wybiera

jeśli wyjeżdżamy pociągiem nocnym (po 19), podróż liczy się od następnego dnia

zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet jest możliwy przed rozpoczęciem terminu jego ważności; w przypadku zgubienia lub kradzieży nie przysługuje zwrot należności ani duplikat

dla obywateli krajów środkowoeuropejskich (w tym Polski) 50 proc. rabatu na bilet tranzytowy od miejsca zamieszkania do granicy z państwem, od którego zaczynamy podróż

Dopłaty

do miejsc siedzących - od 3 euro; w wielu pociągach są tylko miejsca siedzące, np. w InterCity, EuroCity, niemieckich InterCityExpress, francuskich TGV; osobno płacimy za miejsca sypialne - od 20 euro

do ceny promu (podana w tabelce kwota to bilet tam i z powrotem na luksusowe promy Grecja - Włochy lub na odwrót) trzeba doliczyć wakacyjną opłatę z okazji ateńskiej olimpiady - 15 euro, za miejsce siedzące w II klasie - co najmniej 15 euro, za kabinę - od 100 euro

Cena zawiera większość obowiązkowych opłat i zależy od: kraju docelowego, wieku i obywatelstwa (20 proc. taniej dla mieszkańców Europy Centralnej i Wschodniej, jeżeli bilet kupimy w swoim kraju); dzieci do lat czterech podróżują za darmo

INTER RAIL

obowiązuje w ośmiu strefach, na które podzielono 29 krajów, oraz na trasie morskiej Włochy - Grecja. Strefa A - Irlandia, Irlandia Północna i Wielka Brytania; B - Finlandia, Norwegia, Szwecja; C - Austria, Dania, Niemcy, Szwajcaria; D - Chorwacja, Czechy, Polska, Słowacja, Węgry; E - Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg; F - Hiszpania, Maroko, Portugalia; G - Grecja, Słowenia, Turcja, Włochy, towarzystwa żeglugowe EA/HML; H - Bułgaria, Macedonia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra

nie można z niego korzystać w rodzimym kraju, choć można w innych państwach strefy, do której on należy

imienny, uprawnia do dowolnej liczby przejazdów w II klasie

trzeba wykupić do dwóch miesięcy przed podróżą

przed każdym przejazdem wpisujemy na specjalnym blankiecie trasę

bezpłatny wstęp do muzeów kolejnictwa w Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Norwegii, Portugalii, Szwecji i na Węgrzech oraz do Inter Rail Centre (czerwiec-wrzesień) w Kopenhadze

zniżka na bilety do Musée Grévin (figur woskowych) w Paryżu i oddziałów w Lourdes, Salon de Provence, St. Jean de Luz, Tours i Elancourt

zniżki na noclegi w schroniskach młodzieżowych: Hiszpania - 50 proc., Serbia i Czarnogóra - 20 proc., w Niemczech - różnie

ulgi na prom w zależności od strefy (np. w skandynawskiej o połowę taniej na prom Sztokholm - Gotlandia, w Grecji o 15 proc.)

zwrot należności za niewykorzystany bilet tylko do dnia poprzedzającego jego ważność, tam, gdzie go kupiliśmy

http://www.interrailnet.com

Ceny dla obywateli krajów ze strefy D*

* Ceny niższe od wersji zachodnioeuropejskiej o blisko 20 proc.

OFERTY SPECJALNE

Zniżki z Polski do Europy Południowo-Wschodniej

zniżki dotyczą wyłącznie biletów powrotnych na połączenia bezpośrednie

dla pojedynczych osób - 30 proc. zniżki, dla grup przynajmniej sześcioosobowych - 50 proc.

promocje na wybranych trasach dla pojedynczych osób:

Słowacja: ulgi od stawek standardowych - na terenie Polski 40 proc., Słowacji - 55 proc.

Czechy: 40 proc. ulgi na przejazdy do stacji czeskich (Brno, Czeskie Budziejowice, Karlowe Wary, Ołomuniec, Ostrawa, Pilzno, Praga, Prerov) i polskich (Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź, Szczecin, Świnoujście, Warszawa, Wrocław)

Węgry: 40 proc. zniżki na relację Gdynia, Katowice, Kraków lub Warszawa do Budapesztu i z powrotem

Bułgaria, Rumunia, Serbia, Czarnogóra: 30 proc. ulgi

Zniżki do krajów Europy Wschodniej

w Polsce: 25 proc., na Łotwie 20 proc., na Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie, Macedonii i Rosji - 50 proc., na Litwie - 70 proc.

grupy (co najmniej sześcioosobowe): na przejazd w jedną stronę - 25 proc., tam i z powrotem - 40 proc.

SPARPREIS

Dotyczy polskich połączeń z Austrią, Chorwacją, Danią, Holandią, Rumunią i Szwecją dla podróżnych indywidualnych i grup (pięcioro dorosłych i dziecko) na bilety tam i z powrotem i weekendowe (wyjazd i powrót musi rozdzielać noc) - jedna osoba z grupy płaci pełną cenę biletu, inni dorośli - 50 proc., dzieci - 25 proc.

BWE (Berlin - Warszawa - Express)

Z Warszawy lub z Poznania do Berlina. Zniżka dla grup sześcioosobowych i większych (dwoje dzieci liczy się jak jednego dorosłego) - 40 proc.; młodzież do lat 26 - 25 proc. (w II klasie), dzieci do lat 12 - 70 proc., czterolatki i młodsze - gratis.

BIJ (Billets International de Jeunesse)

Dla osób do 26 lat, II klasa do: Austrii, Bułgarii, Czech, Grecji, Macedonii, Rumunii, Serbii i Czarnogóry, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier - zniżka do 30 proc.

Przed kupnem biletu należy dokładnie określić trasę przejazdu. Ważny dwa miesiące (można przerywać podróż).

Legitymacje zniżkowe

RAIL PLUS

Obowiązuje w Europie, z wyjątkiem Francji, Hiszpanii, Norwegii, Portugalii i Szwecji (ze zniżek korzystają seniorzy i dzieci) oraz Irlandii (tylko seniorzy).

Uprawnia do zniżki 25-proc., ważna rok.

Młodzież (do 26 lat) - 25 euro, seniorzy (powyżej 60 lat) - 15 euro.

KARTA EURO 26

Jest też ubezpieczeniem zdrowotnym. Uprawnia do setek tysięcy różnych zniżek, w tym kolejowych: w Chorwacji - 25 proc. taniej, w Hiszpanii - 20 proc. (szybką koleją AVE - do 40 proc.), w Serbii i Czarnogórze - 50 proc.

http://www.euro26.pl

KARTA ISIC/IYTC

Międzynarodowa legitymacja (ISIC) i międzynarodowa karta turystyczna (IYTC) dla uczniów i studentów w wieku 12-25 lat. Całoroczne ubezpieczenie i 150 tys. zniżek w Polsce i na świecie, w tym kolejowe: w Austrii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Hiszpanii, Grecji, Irlandii, Macedonii, Serbii i Czarnogórze i Słowenii - 25-50 proc., na PKP dla Polaków studiujących za granicą - 50 proc.

http://www.isic.org

Co z psem?

Zwykle kupujemy bilet ulgowy - 50 proc. - II klasy; w pociągach nocnych musimy wykupić cały przedział; na niektórych liniach za darmo.

Bilety krajowe

LAST MINUTE

Dotyczy 32 pociągów na początkowych i końcowych odcinkach niektórych tras.

Bilet 30 min przed odjazdem - 11 zł (inne ulgi nie działają).

Aktualna oferta pociągów z last minute: http://www.intercity.com.pl/83

INTERCITY 26

Dotyczy biletów krajowych jednorazowych, II klasy pociągami IC i EC (trzeba kupić miejscówkę). Od 28 czerwca będą obowiązywać nowe zasady: dla osób do 26 lat - całoroczna zniżka 33 proc. (za okazaniem dokumentu tożsamości) oprócz piątków, godz. 14-20.

PRZEJAZDY RODZINNE

Od 28 czerwca będzie obowiązywać oferta Rodzina z PKP InterCity. Dotyczy rodzin dwu-pięcioosobowych (w tym dziecko do lat 16) - zniżka 33 proc. w IC, EC, ekspresach i sypialnych. Nie obowiązuje w piątki (godz. 14-20) w II klasie IC, EC i ekspresowych.

PRZEJAZDY GRUPOWE

Dotyczy grup zorganizowanych (co najmniej dziesięć osób). Jeden opiekun (maksymalnie trzech) nie płaci za przejazd, dla reszty - zniżka 50 proc. w dowolnej klasie; w niektórych relacjach zniżka obowiązuje na kuszetki.

Dla grup szkolnych/uczelnianych obowiązuje tylko w roku nauki, dla grup zorganizowanych przez biuro podróży, parafię itp. - przez cały rok.

Nie obowiązuje w pospiesznych, ekspresach oraz IC i w okresach szczytów przewozowych (każdy piątek godz. 14-20 i 23 grudnia). Nie dotyczy miejscówek i opłat dodatkowych za rezerwację oddzielnych przedziałów.

Informacje: Biuro Obsługi Klientów, Warszawa, ul. Grójecka 17, tel. (0-22) 52 427 05.

BILET WEEKENDOWY

Na przejazdy weekendowe (od godz. 18 w piątek do 24 w niedzielę), dowolna liczba przejazdów w II klasie - 99 zł.

BILET ABONAMENTOWY

Ważny trzy miesiące na sześć przejazdów - w cenie pięciu.

LEGITYMACJA SENIORA

Dotyczy 60-latków i osób starszych często podróżujących koleją - 75 zł. Roczna zniżka w kraju (klasa dowolna) - 50 proc.

PRZEWÓZ PSÓW I ROWERÓW

Od 28 czerwca - pieski podróżują za 15 zł bez względu na trasę i rodzaj pociągu; obowiązkowe świadectwo szczepienia, smycz i kaganiec.

Bilet na przewóz roweru w wagonie (także rowerowym), przedziale bagażowym - cena w zależności od trasy i rodzaju pociągu.

Więcej o: