Żyją z dala od cywilizacji, bez wygód współczesnego świata. Zdradzili, jaka jest ich recepta na szczęście

W tropikalnych lasach czy pokrytej lodem Grenlandii. Naszą planetę zamieszkuje wiele plemion, które od lat żyją w zgodzie z tradycją swoich przodków. Dystansują się od nowinek zachodniego świata pozostając wiernym własnym, sprawdzonym rozwiązaniom. Jednak przyszłość tych enklaw jest zagrożona. To być może ostatnia okazja, aby zobaczyć jak żyją naprawdę.

W tropikalnym klimacie w pobliżu granicy z Wenezuelą mieszka największa rdzenna ludność Brazylii. Janomamowie od wieków żyją niemal tak samo jak ich przodkowie. Żywność znajdują w lesie deszczowym, dlatego ich przyszłość jest od niego uzależniona. Janomamowie podczas polowań korzystają z tradycyjnej broni. W ten sposób polują na tukany i czepiaki. Młody Dario Yanomami Kopenawa jest szefem organizacji Hutukara. Od ponad 40 lat walczy o ochronę praw i kultury Janomamów.

Na dalekiej północy inne rdzenne plemiona postanowiły pójść zupełnie inną drogą. Dziś mieszkańcy Tasiilaq żyją w nowoczesnych domach, ale swoje korzenie postanowili zapuścić w pokrytej śniegiem Grenlandii Wschodniej.

Niewielki Tasiilaq zamieszkuje obecnie około dwóch tysięcy osób. Miejscowość należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na całej wyspie. Mieszkańcy stopniowo przyjmują zachodnią kulturę, jednak wielu z nich pozostaje wierna tradycji. Przykładem jest Tobias, który  jest jednym z ostatnich innuickich myśliwych polujących na foki z pomocą psiego zaprzęgu. Taki sposób zdobywania żywności jest wprawdzie ciągle praktykowany, ale w ostatnich latach wypierają go otwarte w mieście sklepy z gotowymi produktami z Europy i Ameryki Północnej. Życie na tej lodowej pustyni nie należy więc do łatwych, ale mieszkańcy Grenlandii mogą liczyć na pomoc duńskiego rządu, dzięki któremu na wyspie kupić można na przykład śnieżne skutery.

Program 'Na granicy światów' oglądać można w telewizji METROProgram 'Na granicy światów' oglądać można w telewizji METRO fot. Between Worlds

W programie "Na granicy światów" śledzić można losy bohaterów, którzy postanowili wieść skromne, ale i szczęśliwe życie. Jednym z przykładów jest historia Pasana, uzdrowiciela i instruktora tradycyjnych lokalnych tańców na tropikalnej wyspie Yap. Wyspa ta jest częścią Mikronezji, niewielkiego państwa położonego na Oceanie Spokojnym.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Obecnie Yap uznawana jest za najciekawszą wyspę kraju. Do jej najważniejszych atrakcji należą tradycyjne domy, w których mieszka starszyzna wioskowa oraz wykonane z kamienia drogi, które od wieków łączą ze sobą poszczególne wioski.

Losy rdzennych mieszkańców Yap nie są jednak pewne. Chiński inwestor chciałby w tym dziewiczym zakątku świata zbudować hotel, a w miejscu rafy koralowej otworzyć port mogący przyjmować statki wycieczkowe z całego świata. Pomysłowi sprzeciwiają się mieszkańcy Yap, dla których głównym żywicielem jest pełen owoców morza ocean.

Chcesz wiedzieć, jak potoczyły się ich losy? Oglądaj w telewizji METRO dokument pt. "Na granicy światów". Premiera 28 stycznia o godz. 19, kolejna część tydzień później, 4 lutego. Więcej TUTAJ.

Dokument pt. 'Na granicy światów' można zobaczyć w telewizji METRODokument pt. 'Na granicy światów' można zobaczyć w telewizji METRO grafika red.

Więcej o: