Specjalna oferta dla bogaczy. Firma sprzedaje luksusowe schrony na wypadek ''globalnej katastrofy" [ZDJĘCIA]

Schrony mają na celu wyłącznie dać szansę przeżycia w momencie wojny lub kataklizmu? Nie te. Trwa budowa bunkrów, których komfort będzie dorównywał najlepszym pięciogwiazdkowym hotelom.

Schrony "Vivos" powstają w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Pierwszy zbudowany został w stanie Indiana, a drugi (Vivos Europa One Shelter) w miasteczku Rothenstein w środkowych Niemczech.

W Stanach Zjednoczonych dla schronów zaadaptowano dawną bazę wojskową z 1942 r. W sumie zmodernizowano tam 575 bunkrów, które łącznie będą mogły pomieścić ponad 5 tysięcy osób. Do sprzedaży trafiają bunkry w stanie surowym. Jednak na życzenie klienta (i oczywiście za dodatkową opłatą) w środku można zaaranżować wnętrze w dowolny sposób. Jedynym ograniczeniem jest grubość portfela.

Schrony mają około 8 metrów szerokości i 18 albo 24 m długości. Deweloper obiecuje, że może w nich zainstalować wyświetlacze LED, które będą imitować okna i wyświetlać krajobrazy sprzed globalnej katastrofy. Posiadacze największych schronów mogą również urządzić sobie kameralną salę kinową.

Mieszkańcy schronów nie zostają sami. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będzie sztab ochrony i personelu medycznego, który będzie miał do swojej dyspozycji sale szpitalne i niezbędny sprzęt. Na terenie kompleksu powstanie także sklep, w którym będzie można robić zakupy i poczuć się jak w "normalnym świecie".

Luksusowy schron to inwestycja firmy Vivos GroupLuksusowy schron to inwestycja firmy Vivos Group źródło: The Vivos Group

W Europie konstrukcja wygląda inaczej. Urządzono ją w dawnym radzieckim schronie, który jest pozostałością po zimnej wojnie. Jego powierzchnia to 230 tys. m kw. i jednocześnie będzie mógł pomieścić blisko 6 tys. osób.

W podziemnej budowli wydzielono prywatne apartamenty. Każdy z nich ma dwa poziomy. Na parterze znaleźć można kuchnię, jadalnię, salon oraz cztery sypialnie z oddzielnymi łazienkami. Z kolei górną kondygnację podzielono na kilka pomieszczeń, które można w dowolny sposób zaaranżować.

Luksusowy schron to inwestycja firmy Vivos GroupLuksusowy schron to inwestycja firmy Vivos Group Plan jednej z części mieszkalnych, źródło: The Vivos Group

Oba kompleksy mają mieszkańcom dawać wrażenie życia w "normalnym" świecie, tzn. pomysłodawcy ich powstania obiecują, że na ich terenie znajdzie się również biblioteka, siłownia, restauracje czy puby. Lokatorzy mogą w nich trzymać domowe zwierzęta.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Mieszkańcy schronów mają zapewniony roczny zapas jedzenia. Można też będzie liczyć na świeże warzywa i owoce, które będą hodowane w specjalnych szklarniach. Do kranów filtrowana woda dostarczana będzie z podziemnych zbiorników, a dostawę energii elektrycznej zapewnią generatory.

Ile to kosztuje? Firma "Vivos" każdego z klientów traktuje indywidualnie. Jedni będą musieli zapłacić normalną cenę, a inni mogą liczyć na zniżki. Aby je zdobyć, trzeba posiadać wykształcenie i umiejętności, które na wypadek katastrofy mogą się przydać mieszkańcom kompleksu. Na profity mogą więc liczyć między innymi lekarze i wojskowi.

Jest blisko Polski. Luksusowy schron na wypadek globalnej katastrofy

Tak schron będzie wyglądać w środku:

Luksusowy schron na wypadek globalnej katastrofy. Tak będzie wyglądać