Orkan 'Barbara'. Skąd właściwie wzięła się jego nazwa? Sprawdziliśmy

Nadawanie nazw huraganom czy burzom tropikalnym jest bardzo ważne. Ułatwia to komunikację służbom ratunkowym, instytucjom meteorologicznym i mediom. To, że orkan "Barbara" będzie się nazywał właśnie tak, było wiadomo już kilka lat temu.

Ubiegłej nocy przez Polskę przetoczyły się wichury spowodowane orkanem "Barbara". Bilans? Tysiące ludzi bez prądu, odwołane rejsy, zablokowane drogi. Skąd nazwa żywiołu?

Huragany, burze tropikalne i inne silne zjawiska meteorologiczne mają swoje stałe określenia. Ich pochodzenie zależy od tego, w którym miejscu na Ziemi się ukształtowały. Wyboru imion dokonują krajowe urzędy, które kierują się specjalnym, zatwierdzonym przez Światową Organizację Meteorologiczną kluczem.

Przykładowo sztormy na Atlantyku Północnym nazywane są przez National Hurricane Center ze Stanów Zjednoczonych. Rządowa instytucja przygotowała specjalne listy i jeszcze do roku 1978 używała wyłącznie żeńskich imion. Dopiero później zaczęto im nadawać również imiona męskie.

Wspomnianych list jest sześć. Używa się ich od 1979 r. i zmienia cyklicznie co sześć lat. Imiona ułożone są w porządku alfabetycznym i naprzemiennie męskie i żeńskie. Lista dla 2016 r. zaczynała się tak: Alex, Bonnie, Colin, Danielle, Earl, Fiona itd., i zostanie powtórzona w 2022 r. W sumie na jednej liście jest 21 imion.

Jeśli jakiś huragan wyrządzi szczególnie duże szkody, to jego nazwa zostaje mu przypisana na zawsze, tzn. dane imię zostaje wykreślone z listy i zastąpione innym. Tak było między innymi w przypadku huraganu Katrina, który nawiedził Stany Zjednoczone w 2005 r.

Orkanowi "Barbara" nazwę formalnie przyznano 20 grudnia 2016 r. Dokonało tego brytyjskie Biuro Meteorologiczne (Meteorological Office), które również ma specjalną listę dla tego typu zjawisk. Przed rokiem biuro przygotowało nawet specjalny plebiscyt, w ramach którego Brytyjczycy mogli zgłaszać swoje propozycje imion. I tak, przed "Barbarą" był "Angus", a po niej "Conor". Kolejna silna burza, która zagrozi Wyspom Brytyjskim, będzie się nazywać "Doris". Mamy nadzieję, że jeśli się pojawi, to nie dotrze do Polski.

POLECAMY: Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają>>

Komentarze (21)
Orkan 'Barbara'. Skąd właściwie wzięła się jego nazwa? Sprawdziliśmy
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 30 razy 28

  "Beata" - to by lepiej pasowało do niszczącego żywiołu.

 • sa.sa

  Oceniono 15 razy 11

  To raczej na cześć mojej byłej teściowej

 • anna_chycinska

  Oceniono 14 razy 6

  to raczej niebo grzmi bo piź dzielce rozwalają naszą Polskę

 • zssyp

  Oceniono 4 razy 4

  Burzom tropikalnym nadaje się imiona kobiet, bo tak jak one są ciepłe i wilgotne, a gdy już przejdą to okazuje się, że zabrały domy, samochody...

 • potp

  Oceniono 2 razy 2

  To dopiero drugi orkan w tym roku? czy imiona na V i W się zdarzają? A może jedna lista 21 imion starczyła by na ok. 6 lat? i potem kolejna, i powtórzyło by się dopiero po trzydziestu kilku latach?

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  Po trąbie powietrznej "Jarosław" kraj będzie w kompletnej ruinie.

 • bylypisior

  Oceniono 1 raz 1

  Wniosek, dociersja do nad huragany ktore maja imiona uzywane w Polsce. Like Barbara...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX