Gigantyczna wydma "pożera" miasto. Jest największa na świecie i nazywa się "Smok" [ZDJĘCIA]

To raj dla paralotniarzy. Z góry wygląda, jakby ktoś postawił mikroskopijne drapacze chmur na skraju piaskownicy.

Chilijski port Iquique to niezwykłe miejsce. Z jednej strony graniczy z pięknym wybrzeżem Pacyfiku, z drugiej - z wysoką na prawie pół kilometra i długą na ponad 4 kilometry wydmą zwaną "Smokiem". Jej wymiary czynią ją największą miejską wydmą na świecie.

Podczas gdy w niektórych metropoliach w panoramie miasta dominują wysokie wieżowce, w Iquique są one tylko tłem dla góry złotego piachu.

Smocza wydma w ChilleSmocza wydma w Chille fot. XENI4KA/ iStock

"Smocza" wydma to prawdziwy raj dla paralotniarzy. Sprzyja im tutaj pogoda - suche warunki połączone z niezwykle niebieskim niebem i pięknymi widokami. Mimo że czternaście lat temu wydma została objęta ochroną państwa, dalej można korzystać z jej uroków. Można po niej jeździć jeepem i spróbować sandboardingu (zjazdów na desce po piasku). To także popularne miejsce pieszych wycieczek.

                                                <<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Wydma "Smok" powstała 20 tysięcy lat temu podczas ostatniego zlodowacenia. Jest naturalną granicą - oddziela miasto Iquique od pustyni Atakama, najbardziej suchego miejsca na Ziemi. Swoją wielkością ustępuje tylko wydmom afrykańskiej Sahary.

Jedziesz na wakacje z biurem podróży? Zobacz, co możesz zrobić, kiedy coś pójdzie nie tak. Prawa turysty w pigułce [WIDEO]

Komentarze (48)
Gigantyczna wydma "pożera" miasto. Jest największa na świecie i nazywa się "Smok" [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • potp

  Oceniono 205 razy 201

  W tytule "pożera" w treści nic o tym. Czy się przemieszcza? Ile metrów na rok? Czy często są burze piaskowe? Nic o tym. Zagrożenia nie ma. Wydma ta to pojedyncza singielka, niewielka na tle skał za nią, nie widać znaczących źródeł zasilania świeżym piaskiem, od głównej pustyni odcięta pasmem górskim.

 • stasi1

  Oceniono 66 razy 66

  ,,. Wydma ma około 20 000 lat, a zaczęły ją tworzyć przybrzeżne wiatry wtedy, gdy linia brzegowa była przesunięta o 100 m w głąb lądu. Wydma wygląda groźnie, zwłaszcza z dołu, ale jest stabilna. W 2005 roku została uznana za pomnik przyrody, jednak zanim to nastąpiło, jej zachodnia strona została częściowo usunięta, aby umożliwić rozwój Iquique. Wydma ma 6,4 km długości, 150–550 m szerokości i 320 m wysokości,"

  Znaczy z tym pożeraniem to przesadzili

 • wadim.murski

  Oceniono 68 razy 48

  "z serwisu możesz korzystać dzięki reklamom"... a czy wasi reklamodawcy wiedzą, że jestem przez was zmuszany do oglądania reklam, których oglądać nie chcę i cała moja złość wyładowuje się na reklamowanych produktach?

 • an-1q

  Oceniono 34 razy 32

  Jak zwykle tytuł dokładał jakiś matołek, który nawet nie oglądnął zdjęć. Musiał dodać że "pożera". Byłem w Iquique i ta wydma w ogóle nie jest groźna dla miasta - wieje stale od morza w stronę lądu, więc wydma bardzo powoli przesuwa się w stronę wzgórz, za którymi jest pustynia Atacama. Nie jest też wcale najwyższa na świecie - w Peru są wyższe.

 • zostawciemniewspokoju

  Oceniono 33 razy 27

  Wydma pożera mózgi piszących o niej.

 • artur0121

  Oceniono 42 razy 24

  Jest największa na świecie ale wielkością ustępuje wydmom z Sahary? to jak to jest? Sahara na innym świecie?

 • kocurxtr

  Oceniono 16 razy 16

  taaa wiadomo, że niebieskie niebo i ładne widoki to podstawowe i naważniejsze z 'dobrych warunków' dla paralotniarzy
  weźcie to przeredagujcie bo zęby bolą jak się czyta cały ten 'artykuł' (z niesprawdzonymi w dodatku informacjami)...

  kogo Wy tam zatrudniacie ?
  tak spieprzyć w sumie fajny temat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX