Pacanów

Kornel Makuszyński, pisarz, i Marian Walentynowicz, rysownik, najbardziej przyczynili się do sławy Pacanowa, kiedy 71 lat temu posłali tam Koziołka Matołka, ulubieńca kilku już pokoleń czytelników. W tym tygodniu stanęła na postumencie w Rynku jego rzeźba

Wieś gminna Pacanów, licząca dziś niewiele ponad tysiąc mieszkańców, ma bogatą historię sięgającą państwa Wiślan. Najstarszym dokumentem potwierdzającym istnienie osady jest akt erekcyjny kościoła św. Marcina z początku XII w. Książę Bolesław Wstydliwy nadał jej prawa miejskie w 1265 r. Dzięki położeniu na szlaku z Krakowa do Sandomierza Pacanów szybko się rozwijał i w połowie XIV w. miał już ok. 800 mieszkańców. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego nigdy nie odzyskał dawnego znaczenia, a w dodatku w 1869 r. car pozbawił go praw miejskich. Z dawnej świetności zachował się kościół św. Marcina z kaplicą Cudownego Jezusa Konającego. Zobaczymy w niej krzyż z półtorametrową figurą Chrystusa wyrzeźbioną prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu, do której pielgrzymują ciężko chorzy. Według legendy to jeden z trzech krucyfiksów wyłowionych z Wisły. Jeden znalazł się w podkrakowskiej Mogile, drugi w Pacanowie, a trzeci w Warszawie.

W niedzielę 30 maja Pacanów zapełni się dziećmi i postaciami z bajek, bo o godz. 10 rozpocznie się Festiwal Kultury Dziecięcej. Będzie m.in. Cyrk Świętego Mikołaja, występy teatrzyków i zespołów dziecięcych. Wiersze Jana Brzechwy wykonana zespół Ngoma Africa, będą czary-mary Macieja Pola, karaoke z Jackiem Cyganem, a także wybory Króla i Królowej Bajki Europejskiej. Na koniec o godz. 17.30 zaśpiewa Majka Jeżowska.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny. Organizatorzy festiwalu (Ministerstwo Kultury, Fundacja Ad Rem, gmina Pacanów) poczęstują dzieci kozim obiadem i kozim deserem, a zmęczeni odpoczną w przedszkolu.

Do Pacanowa dojedziemy drogą krajową Kielce - Tarnów lub Kraków - Sandomierz. Więcej informacji: http//www.matolek.pl , http://www.pacanow.pl

Więcej o: