Tutaj czas jakby się zatrzymał. Średniowieczna wioska we Włoszech, w której ostała się garstka mieszkańców

O historii tej maleńkiej wsi przypomniał fotograf Siegfried Modola, który trafił do niej podróżując po Włoszech podczas niedawnych trzęsień ziemi. Ku jego zdziwieniu, średniowieczna wioska przetrwała kataklizm niemal bez szwanku.

Santo Stefano di Sessanio to niewielka miejscowość w środkowych Włoszech. Jej centralną część stanowi skupisko starych domów zbudowanych z kamienia. Wiele stojących tutaj budynków powstało między XI a XV wiekiem. Od dawna jednak nikt ich nie remontował. Nie było takiej potrzeby. W miasteczku mieszka dziś zaledwie garstka osób. Według ostatniego spisu z 2014 r. było ich 117.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

 

POLECAMY: Tajemnicze, podziemne miasto w Chinach. Ludzie mieszkają tutaj od pokoleń>>

 

Komentarze (18)
Tutaj czas jakby się zatrzymał. Średniowieczna wioska we Włoszech, w której ostała się garstka mieszkańców
Zaloguj się
 • madame_charmante

  Oceniono 15 razy 15

  Pierwsze i dziewiąte zdjęcie to nie Santo Stefano di Sessanio.

  Na ierwszym jest kaplica zamkowa oddalonego o kilkanaście km od miasteczka zamku Rocca Calascio. Dziewiąte - to własnie ten zamek. Nota bene - bardzo ciekawe miejsce -- najwyżej położony zamek we Włoszech, nigdy nie zdobyty. Zrujnowany przez trzęsienie ziemi. Strzegł szlaku handlowego, którym przepędzano owce do Toskanii lub tez przewożono wełnę. Jego ruiny wykorzystano jako scenografię wielu filmów - m.in. Lady Hawk z Rutgerem Hauerem i Michelle Pfeiffer. Zamek jest położony w Abruzji (Abruzzo), centralnej części Włoch. Byłam, widziałam i powiadam, że jest pięknie. I w miasteczku, i na zamku :)

 • qwertura

  Oceniono 13 razy 13

  Piękne zdjęcia, gorzej z podpisami pod nimi. Na wielu widać jakieś sytuacje, uroczystości itp. Szkoda, że nie są opisane.

 • ferrment

  Oceniono 9 razy 9

  Telewizor w kuchni - czas jakby sie zatrzymał;-)

 • topoco

  Oceniono 6 razy 6

  Setki wiosek we Włoszech Hiszpanii i w Polsce opustoszało od 1 wojny.
  Generalnie maksimum zaludnienia rolniczego w ubogich regionach Europy przypada na 1914. Potem ludzie uciekli do lepszego życia albo zostali wypędzeni przez wojny ( Litwa, Ukraina ).
  Tam gdzie zabudowa była z kamienia pozostały budynki lub ich ruiny, po wsiach drewnianych pozostały zdziczałe drzewa i krzewy
  Wokół Santo Stefano jest wiele pięknych wiosek i miasteczek( np. Pacentro) z których wyjechało 80% mieszkańców w porównaniu do 1914.
  Wędrując po górach Abruzji w maju przez 3 dni spotkałem 3 osoby!!!

 • zwolay

  Oceniono 5 razy 5

  Wygląda trochę jak posiadłość Corvo Bianco wiedźmina :)

 • tomaszw20

  Oceniono 5 razy 5

  ciekawe czy to nadzwyczajna odporność budynków na trzęsienia ziemi, czy jakaś uprzywilejowana lokalizacja w stosunku do trzęsień
  jak sądzę regułą jest krótka przeżywalność zwykłych wiejskich domostw - w odróżnieniu od zabytków - a i to nie wszystkich

 • owca888

  Oceniono 3 razy 3

  Piękny pejzaż, ale tak łyso... Opowiadał mi ktoś, że kiedyś te wzgórza porastały lasy, jednak trzebiono je niemiłosiernie, zwłaszcza w XIX wieku i na początku XX. Nie wiedziano, że trzeba zalesiać i krajobraz pustynniał. Smutne, bo już chyba za późno, nic nie wyrośnie. Teraz tylko wiatr pi.ź.dzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX