Miał być rajem dla turystów, resortem idealnym. Od ponad 40 lat stoi opuszczony w środku lasu

Gavea Tourist miał być hotelem idealnym. Wysoki standard, dobry projekt i genialna lokalizacja z jednej strony z widokiem na ocean, a z drugiej - na góry. Coś jednak poszło nie tak i dziś z hotelu pozostał jedynie szkielet.

Rio de Janeiro od dziesiątek lat należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Rosnąca popularność miasta wymagała zwiększenia bazy hotelowej. Na początku lat 50. rozpoczęła się budowa gigantycznego hotelu Gavea Tourist. Modernistyczny gmach miał mieć 14 pięter i 480 luksusowych pokoi dla gości. Miało ich przyciągnąć również położenie hotelu, które gwarantowało świetne widoki.

Hotel został zlokalizowany wśród drzew, 20 kilometrów od gwarnego Rio de Janeiro. Okna w pokojach z jednej strony wychodziły na ocean, a z drugiej - na malownicze góry.

Budowa giganta ciągnęła się jednak latami. Początkowo uruchomiono jedynie restaurację i klub na szczycie, w których w 1965 r. zorganizowano nawet sylwestra. Jednak hotel w pełni nigdy nie zaczął działać. Ostatecznie właściciel obiektu zbankrutował w 1977 r. Z budynku wywieziono wszystkie cenne sprzęty i elementy konstrukcji, pozostawiając jedynie szkielet gmachu.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

W 2011 r. pojawił się nawet pomysł, aby budowę obiektu dokończyć. Za trzy lata Rio miało być bowiem gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata, a dwa lata później - igrzysk olimpijskich. Jednak i tym razem zabrakło pieniędzy na realizację planów.

Dziś obiekt chętnie odwiedzają eksploratorzy opuszczonych miejsc i fani sportów ekstremalnych, którzy wspinają się po jego ścianach. Gigant przyciąga także zwykłych turystów, którzy z narażeniem życia wchodzą na jego szczyt. Widoki stamtąd są kapitalne.

POLECAMY: Stoi zapomniana w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Opuszczona Wieża Bismarcka. Czym jest i dlaczego w ogóle powstała?>>

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata:

Zobacz wideo
Komentarze (122)
Miał być rajem dla turystów, resortem idealnym. Od ponad 40 lat stoi opuszczony w środku lasu
Zaloguj się
 • dannniello

  Oceniono 90 razy 86

  Praca redaktora "red":
  * wyszukanie starego artykułu - done
  * zmiana daty artykułu na nową (27.09.2017 11:52) - done
  * wyczyszczenie starych komentarzy - hmmm, zapomniałem
  * wrzucenie artykułu na główną gazeta.pl - done
  :)

 • archieil

  Oceniono 50 razy 46

  Niby, że klatki schodowej brak w opuszczonym obiekcie?

  Z narażeniem życia to co niektórzy dziwakują na dachu tego hotelu ale wchodzą to chyba jednak z reguły po prostu po schodach.

 • mr.knox

  Oceniono 50 razy 34

  Nie popisujcie sie ignoracja i nie wypisujcie glupot, ze Rio to najbardziej odwiedzane miasto na swiecie. Fakty sa takie, ze Rio nie jest nawet w pierwszej 20 najbardziej odwiedzanych miast swiata. Sprawdzcie zanim chcecie o czyms pisac.

 • wojciech_talar

  Oceniono 24 razy 22

  A może by tak używać polskich słów w artykule niby po polsku? Nie można kurort zamiast resort który jest kalką z angielskiego???

 • jot-23

  Oceniono 36 razy 18

  "Rio de Janeiro od dziesiątek lat należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie"

  taaa? 80-te miejsce na swiecie, troche Rio brakuje to Sofii (68) albo Pulau Pinang (gdziekolwiek to jest)....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX