W Amsterdamie mają 100 km kanałów. Już niedługo popływasz po nich bezzałogowymi łódkami

Cykliści na całym świecie mogą zazdrościć im infrastruktury rowerowej. Teraz, Holendrzy chcą zrobić kolejny krok w miejskim transporcie i planują uruchomić w Amsterdamie system automatycznych łódek.

Plan wprowadzenia w stolicy Holandii automatycznych łódek przygotował Amsterdam Institute for Metropolitan Solutions (AMS). To placówka badawcza, która koordynuje pracę ekspertów od urbanistyki z władzami miasta.

System „Roboat” (nazwa pochodzi od połączenia słów „robot” i „boat”) miałby pozwolić szybko i wygodnie przemieszczać się po Amsterdamie. „Robołodzie” mają przewagę nad samochodami, ponieważ nie stoją w korkach, a ich eksploatacja jest znacznie tańsza. Dlatego naukowcy z AMS przewidują, że automatyczne łodzie mogłyby również przewozić towary. Miejskimi kanałami mogliby zatem pływać mieszkańcy i turyści, ale też byłby to dobry sposób do przesyłania zaopatrzenia do sklepów. Dodatkowo konstrukcja "robołodzi" pozwala im się łączyć, dzięki czemu w razie potrzeby można utworzyć tymczasową infrastrukturę, np. most przez wodę.

W granicach Amsterdamu znajduje się sieć kanałów, których łączna długość to ponad 100 kilometrów. Dlatego stolica Holandii jest idealnym miejscem, aby sprawdzić pomysł naukowców w praktyce.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>

Budżet planowanego programu wynosi 25 mln euro. Uruchomiony program ma się zakończyć za pięć lat, natomiast pierwsza prototypowa łódź ma powstać już w przyszłym roku.

Polecamy: Holandia to kraj zbudowany na wodzie. Jak żyje się tam zwykłym ludziom? "Jest wspaniale!"