W Amsterdamie mają 100 km kanałów. Już niedługo popływasz po nich bezzałogowymi łódkami

Cykliści na całym świecie mogą zazdrościć im infrastruktury rowerowej. Teraz, Holendrzy chcą zrobić kolejny krok w miejskim transporcie i planują uruchomić w Amsterdamie system automatycznych łódek.

Plan wprowadzenia w stolicy Holandii automatycznych łódek przygotował Amsterdam Institute for Metropolitan Solutions (AMS). To placówka badawcza, która koordynuje pracę ekspertów od urbanistyki z władzami miasta.

System „Roboat” (nazwa pochodzi od połączenia słów „robot” i „boat”) miałby pozwolić szybko i wygodnie przemieszczać się po Amsterdamie. „Robołodzie” mają przewagę nad samochodami, ponieważ nie stoją w korkach, a ich eksploatacja jest znacznie tańsza. Dlatego naukowcy z AMS przewidują, że automatyczne łodzie mogłyby również przewozić towary. Miejskimi kanałami mogliby zatem pływać mieszkańcy i turyści, ale też byłby to dobry sposób do przesyłania zaopatrzenia do sklepów. Dodatkowo konstrukcja "robołodzi" pozwala im się łączyć, dzięki czemu w razie potrzeby można utworzyć tymczasową infrastrukturę, np. most przez wodę.

W granicach Amsterdamu znajduje się sieć kanałów, których łączna długość to ponad 100 kilometrów. Dlatego stolica Holandii jest idealnym miejscem, aby sprawdzić pomysł naukowców w praktyce.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>

Budżet planowanego programu wynosi 25 mln euro. Uruchomiony program ma się zakończyć za pięć lat, natomiast pierwsza prototypowa łódź ma powstać już w przyszłym roku.

Polecamy: Holandia to kraj zbudowany na wodzie. Jak żyje się tam zwykłym ludziom? "Jest wspaniale!"

Komentarze (28)
W Amsterdamie mają 100 km kanałów. Już niedługo popływasz po nich bezzałogowymi łódkami
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 6 razy 6

  naiwny program, ponieważ założenie że na wodzie nie ma korków jest błędne. Dziś nie ma korków, ponieważ pływa po kanałach niewiele jednostek. Natomiast jak na wodzie pojawi się z 10 tysięcy jednostek to bedziemy mieli sytuację, że te 100 km kanałów zostanie zajęte przez łańcuch jednostek pływających mających w sumie długość 60 - 70 km.
  Ten system ma sens przy liczbie jednostek nie przekraczających może tysiąca sztuk a taka liczba z pewnością nie rozwiąże problemów komunikacyjnych milionowej metropolii.

 • w.s3

  Oceniono 4 razy 4

  Jak zwykle biorąc przykład z Amsterdamu mamy w Wa-wie rowery. Czyli czas na kopanie kanałów.

 • tece92a

  Oceniono 4 razy 4

  Wprowadzić takie łódki we Wrocławiu,menele się wytopią.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  Prezydent Warszawy pani HGW dobry początek już zrobiła, całkiem na poważnie nazywając leciwy, bo liczący sobie już ponad pół wieku statek "Wars" tramwajem wodnym.

  Więc skoro dzięki pani HGW mamy już wzorem Wenecji warszawskie Vaporetto, to JAKI PROBLEM nazwać "Warsa" w przyszłym sezonie „Roboat” ? :-))

 • gentle69

  Oceniono 2 razy 2

  A jak z cumowaniem? Tez bezzalogowe?

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Automatyczne okręty podwodne, to byłoby coś!

 • w.s3

  0

  Jak zwykle biorąc przykład z Amsterdamu mamy w Wa-wie rowery. Czyli czas na kopanie kanałów.

 • robertslaw8

  Oceniono 6 razy 0

  Można pozazdrościć... no ale u nas przydałoby się zrobić porządną sieć ścieżek. W Poznaniu ostatnio się za to zabrali, ale jeszcze do ideału daleko. Czekam na zmiany!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX