10 miejsc w Turcji, których nie zapomnisz

Turcja około dwa i pół razy większa od Polski jest naszpikowana zabytkami i ciekawostkami. Oto dziesięć miejsc, których nie powinniśmy ominąć

1. Stambuł

Jedyne w świecie miasto położone na dwóch kontynentach, dzielnice azjatyckie z europejskimi łączą dwa mosty. Jest wielki (10 mln mieszkańców), hałaśliwy, zatłoczony, ale fascynujący. Sztandarowe zabytki: pałac sułtański Topkapi z haremem i skarbcem, bazylika Hagia Sophia, Błękitny Meczet, pozostałości antycznego hipodromu (stąd pochodzą słynne konie wywiezione przez krzyżowców do Wenecji, gdzie zdobią bazylikę św. Marka), kościół na Chorze z bizantyjskimi mozaikami. Odwiedźmy też koniecznie cysterny zwane Zatopionym Pałacem (magiczne miejsce!) i Muzeum Mickiewicza w domu, w którym zmarł w 1855 r., oraz spójrzmy na Stambuł z pokładu statku płynącego po Bosforze. Nawet jeśli nie zamierzamy nic kupować, wybierzmy się na bazary Egipski i Kryty - ze względu na atmosferę!

2. Troja

Nie każdemu jej pozostałości się spodobają, ale to przecież miejsce legenda. Jeśli czytaliśmy "Iliadę" i choć trochę interesujemy się historią, oglądane warstwy z numerkami od 1 do 9 (w miejscu tym było dziewięć Troi - każda odradzała się na gruzach poprzedniej) przestaną być tylko kamieniami - w wyobraźni ujrzymy na nich Achillesa, Priama, piękną Helenę, armię Agamemnona... Konia trojańskiego wyobrażać sobie nie musimy - jego replika stoi przy wejściu (można nawet wejść do środka).

3. Pergamon

Wyrósł w III wieku p.n.e. na szczycie samotnej góry. Po słynnym ołtarzu (jest w berlińskim muzeum Pergamońskim) został wprawdzie tylko niepozorny piedestał, ale zachowało się sporo innych budowli, jak wbudowany w zbocze teatr na 10 tys. osób czy kolumny świątyni Trajana. Znajdowała się tu jedna z najsłynniejszych starożytnych bibliotek, na potrzeby której wynaleziono pergamin (po tym jak Egipcjanie odcięli dostawy papirusu). Niedaleko leży Asklepion - szpital z II w. p.n.e.

4. Efez

Nie znam drugiego tak świetnie zachowanego starożytnego miasta. Teren objęty wykopaliskami jest ogromny - w starożytnym Efezie mieszkało 100 tys. ludzi! Spacerując dawnymi ulicami (są nawet pozostałości kanalizacji), oglądamy świątynie, nimfeony, agory, teatr i imponującą fasadę biblioteki. Zachowały się nawet antyczne toalety, gdzie miło się siedzi i dziś. Stojąca w pobliżu samotna kolumna to jedyna pozostałość Artemizjonu - świątyni Artemidy zaliczanej do siedmiu cudów świata, a spalonej w 356 r. p.n.e. przez szewca Herostratesa, który chciał w ten sposób przejść do historii. Po sąsiedzku wznoszą się pozostałości Bazyliki św. Jana, w której pochowano apostoła - w Efezie napisał swoją Ewangelię, jest też autorem Listów do Efezjan. Pokonawszy 6 km krętą drogą w górę, znajdziemy się w Maryemana - miejscu czczonym przez chrześcijan i muzułmanów, w którym jakoby ostatnie lata życia spędziła Maryja, matka Jezusa.

5. Didima i Milet

Didima to położona nad morzem zrujnowana świątynia, ale za to jaka! Przy 16-metrowych kolumnach poczujemy się malutcy. A kiedyś stał tu istny las kolumn. Była to jedna z najważniejszych świątyń poświęconych Apollinowi, ze słynną wyrocznią obsługiwaną przez kapłanów z greckich Delf. Co roku przybywały tu pielgrzymki z oddalonego o 16 km Miletu, którego ruiny też warto odwiedzić (w VII i VIII w. p.n.e. jedno z najważniejszych miast świata helleńskiego). Domu słynnego Talesa wprawdzie nie zobaczymy, ale jest sporo innych pozostałości niezadeptanych jeszcze przez turystów.

6. Pamukkale/ Hierapolis

Śnieżnobiałe wapienne tarasy wypełnione wodą ze źródeł termalnych z daleka przypominają rzucone na zbocze góry kłaczki bawełny - stąd nazwa tego miejsca oznaczająca "Bawełniany Zamek". Jeśli chcemy wykąpać się w leczniczych wodach, skorzystajmy z basenu w wybudowanym tuż przy tarasach hotelu - dodatkową atrakcją są zatopione w wodzie antyczne kolumny. Warto pospacerować wśród okolicznych ruin. To pozostałości starożytnego Hierapolis, w którym zginął śmiercią męczennika św. Filip. Najciekawsza jest nekropolia z kurhanami, sarkofagami, domami-mauzoleami...

7. Kapadocja

Nie ma na ziemi drugiego takiego miejsca. Księżycowe krajobrazy powstałe dzięki wulkanom, utworzone w wyniku erozji skalne grzyby czy tzw. bajkowe kominy urzekną wszystkich. Mieszkańcy nadal drążą w skałach domostwa, a dawniej tworzyli podziemne miasta. Największe z nich Derinkuyu mogło liczyć 10-20 tys. osób (da się zwiedzić pięć poziomów podziemnych korytarzy). Koniecznie zobaczmy wykute w skałach, ozdobione freskami bizantyjskie kościoły z IX-XI w., wejdźmy na szczyt twierdzy w Ortahisar, także wykutej w skale, zajrzyjmy do warsztatów obróbki onyksu czy ceramicznych i spróbujmy miejscowych win.

8. Ankara

Trzeba ją zobaczyć choćby dlatego, że jest stolicą. No i naprawdę jest co oglądać. Góruje nad nią ogromne Mauzoleum Atatürka, pierwszego prezydenta proklamowanej w 1923 r. Republiki Tureckiej, "Ojca Turków". Niezwykłe zbiory posiada Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, zwane też Hetyckim. Kilka ciekawych zabytków jest w rejonie zwanym Ulus. Warto również wspiąć się zaułkami starej Ankary na szczyt cytadeli (świetny punkt widokowy).

9. Góra Nemrut

Porozrzucane na zboczu potężne głowy i fragmenty reliefów to pozostałość sanktuarium z I w. p.n.e. propagującego kult króla Antiocha I. Na trzech wielkich tarasach ustawiono gigantyczne posągi przestawiające władcę oraz bogów greckich i perskich. Największe wrażenie robi Nemrut o wschodzie słońca.

10. Dogubeyazit

Położony niedaleko granicy z Iranem emanuje atmosferą miejsca, do którego rzadko zaglądają turyści. Wrażenie robi za to pobliski Ararat - najwyższa góra Turcji (5137 m n.p.m.), wulkan przykryty czapą wiecznego śniegu, na którego zboczach ujrzymy dziwny kształt będący jakoby osiadłą tam Arką Noego. Niedaleko jest też pięknie położony, przypominający twierdzę XVIII-wieczny pałac Ishak Pasha Sarayi. Składa się z 366 pokoi, z których część służyła jako harem.

Więcej o: