Jest jak mural na kółkach: wagon metra w Kijowie pamiętający ZSRR zmienił się w dzieło sztuki

Stare wagony metra nie muszą straszyć. Udowodnił to młody Hiszpan, który w ramach międzynarodowej akcji pomalował ściany kilku wagonów metra w Kijowie.

Hiszpański artysta Okuda San Miguel uwielbia zmieniać otaczającą go rzeczywistość. Do tej pory jego najbardziej znaną realizacją była metamorfoza opuszczonego kościoła w Ilanera, w północnej Hiszpanii, w którym otwarto skatepark (pisaliśmy o tym tutaj). Teraz Okuda zmienił oblicze wagonu metra w Kijowie.

Pierwszy wagon metra w stolicy Ukrainy zaczął kursować w 1960 r. Od tamtego czasu udało się uruchomić w sumie 3 linie, które docierają do 52 stacji w całym mieście. Mieszkańcy Kijowa podróżują taborem wyprodukowanym jeszcze w Związku Radzieckim. Chcąc nieco odświeżyć wizerunek, operator Kyivskyi Metropoliten zaprosił artystów z całego świata do nietypowej akcji, dzięki której kilka wagonów zyskało niecodzienny wygląd.

W ramach wydarzenia Okuda namalował na pięciu wagonach kolorowe graffiti. Na bocznych ścianach dostrzec można wielobarwnego ptaka, gwieździste niebo czy kolorowe, górskie szczyty.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Żeby zobaczyć wagon na własne oczy, trzeba mieć dużo szczęścia. Skład nie ma ustalonej konkretnej linii i codziennie kursuje na innej trasie.