Oba archipelagi mają znakomitą kuchnię - na Balearach z wpływami katalońskimi, czyli oprócz owoców morza także mięsa i wędliny, a na Wyspach Kanaryjskich - bazującą na kuchni Guanczów, czyli bogatą w ryby oraz kukurydzę i banany. Na Baleary jest bliżej, leżą bowiem na Morzu Śródziemnym. Z Polski leci się tam ok. 3 godziny. Kanary to wyspy na Ocenie Atlantyckim, u wybrzeży Afryki – lot trwa ok. 5 godzin.
Baleary: taniec, muzyka i piasek
W skład archipelagu wchodzi około 200 wysp różnej wielkości. Najbardziej znaną jest Ibiza, uznawana za najbardziej rozrywkowe miejsce w całej Europie. Na tę wyspę przyjeżdżają dziesiątki tysięcy młodych turystów z całego świata. Przy muzyce serwowanej przez najlepszych DJ’ów bawią się przez całą noc.
Ibiza to jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc na świecie fot. VIEWAPART (istock)
Z całkiem odmienną muzyką spotkacie się na Majorce. „Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie” – tak pisał o tej wyspie Fryderyk Chopin, który kilkakrotnie tu przebywał wraz z przyjaciółką George Sand. Mieszkali m.in. w celach opuszczonego klasztoru kartuzów w Valldemossie. W budynku udostępnionym do zwiedzania część ekspozycji jest poświęcona naszemu kompozytorowi.
Baleary to także kilometry piaszczystych plaż. Najpiękniejsze znajdziecie na Majorce. Otoczona lasem sosnowym Cala Agulla kusi złoto-brązowym piaskiem, a Es Trenc słynie z białego piasku. Jeśli jednak chcecie uniknąć tłumów, wybierzcie Minorkę, nazywaną wyspą szmaragdową (od koloru wody). Mnóstwo tu malowniczych zatok i ukrytych niewielkich plaż, a także małych miasteczek i tajemniczych megalitów.
Wyspy Kanaryjskie: wino na wulkanie
Nazywane były Wyspami Szczęśliwymi i bardzo chętnie odwiedzali je starożytni Grecy i Rzymianie. Grasowały na nich wtedy duże stada dzikich psów, po łacinie canis. I właśnie od czworonogów wywodzi się nazwa archipelagu, a nie od ptaków kanarków, których zresztą jest tu całkiem sporo.
Pico del Teide - szczyt wulkaniczny położony na Teneryfie fot. MUSAT (istock)
Archipelag tworzy siedem głównych wysp i kilka mniejszych, niezamieszkałych. Najpopularniejsza jest Teneryfa. Wielką jej atrakcją jest park Canadas del Teide, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Stożek Pico del Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Ma 3718 m n.p.m. i jest nadal aktywnym wulkanem (ostatnią erupcję odnotowano w 1909 roku). Po parku można wędrować wyłącznie po wytyczonych ścieżkach, a jest ich 21.
Położona najbliżej wybrzeża Afryki Fuerteventura to z kolei raj dla miłośników sportów wodnych. Już sama nazwa wyspy (fuerte to po hiszpańsku silny, a viento – wiatr) świadczy, że fala zawsze będzie tu doskonała. Wyspa ta słynie również z piaszczystych plaż. To tutaj znajduje się Sotavento – jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Ma 9 km długości, a szerokość w niektórych miejscach dochodzi do kilometra!
Na Gran Canarii natomiast zobaczycie kolejny cud natury – pustynne, wciąż przemieszczające się wydmy Maspalomas. Na Lanzarote koniecznie trzeba odwiedzić winnice w rejonie La Geria. To najbardziej nietypowa uprawa winorośli na świecie. Krzaczki są sadzone w otworach wykonanych w naturalnych warstwach żużlu wulkanicznego i otoczone murkiem z kamieni w kształcie półksiężyca. Ten niesamowity pejzaż przyczynił się do ogłoszenia jej przez UNESCO Rezerwatem Biosfery.