Teraz na Rysy można wejść... po schodach. Instalacja podestów wywołała w internecie burzę

Od niedawna na szlaku prowadzącym na Rysy, prócz nowych łańcuchów, możemy zobaczyć również schody. Konstrukcja została umieszczona na najtrudniejszym odcinku prowadzącym na szczyt.

Gdy tylko autorzy strony Aktualne warunki w górach opublikowali na Facebooku zdjęcie metalowych schodów, prowadzących na szczyt Rysów, w internecie zawrzało. 

 

Konstrukcja poprowadzona jest na najtrudniejszym odcinku szlaku po stronie słowackiej. Miłośnicy gór nie zostawili na pomyśle suchej nitki. Wielu z nich jest zdania, że takie działania prowadzą do niszczenia przyrody:

Straszne... to zdjęcie to barbarzyństwo i okaleczanie przyrody.
Jaka szkoda! Kto wpadł na taki pomysł, żeby zniszczyć naturalne piękno gór.

Inni z kolei krytykują kierunek, w którym podąża turystyka górska:

Masakra... to teraz sandały i na Rysy....
Żeby jeszcze więcej klapkowiczów tam weszło?
Tego nie da się komentować, może niech od razu windę zainstalują.

Są i pozytywne komentarze:

Są osoby, którym takie schodki może uratują życie. Chyba lepszego argumentu nie trzeba. To może w ogóle zlikwidujmy wszelkie udogodnienia, oznaczenia szlaków, skoro mamy tu takich nieustraszonych zdobywców dzikich gór. 
Ludzie, wyluzujcie trochę. Jak ktoś chce sobie tam iść na spacerek po metalowych schodkach, to ma wybór i tyle. Reszta spacerowiczów może iść bez schodków.

Niektórzy zastanawiają się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo turystów:

Pytanie, czy tworzenie takich udogodnień podnosi, czy obniża bezpieczeństwo? Teraz przy takiej autostradzie zaczną tam z pewnością wybierać się osoby, które nie czułyby się na siłach, bo skoro są schodki. (...) Jak na mój gust nic tak nie podnosi bezpieczeństwa jak podnoszenie świadomości ludzi. Przygotowany w górach powinien być przede wszystkim człowiek, a dopiero później szlak.

Tego typu konstrukcje to nie nowość. W Słowackim Raju, turystycznej krainie leżącej na południowy wschód od Tatr Słowackich, po metalowych platformach i schodach można się wspinać m.in. Przełomem Hornadu i na Misiowe Wodospady. W Polsce drewniane schodki zamontowane są u podnóża bieszczadzkiej Tarnicy.

Takie udogodnienia niewątpliwie wpływają na zwiększenie liczby osób odwiedzających szlaki, niestety wśród nich pojawia się również więcej niedoświadczonych i nieprzygotowanych na górskie niespodzianki amatorów wycieczek. Pytanie zatem, czy ulokowanie schodków na Rysach nie wpłynie również na wzrost liczby wypadków.

POLECAMY: Czy poradzisz sobie sam w lesie? Sprawdź się w naszym quizie>>

grafika red.grafika red. grafika red.

ZOBACZ TEŻ: Niepełnosprawny Hubert zawstydził wjeżdżających bryczkami na Morskie Oko. Lekarze twierdzili, że nie będzie chodził, a on...>>

 

Czy podoba Ci się pomysł zamontowania schodków?
Więcej o: