Muzeum Papiernictwa W Dusznikach Zdroju

Kule, misy, sita

Sklepik na dziedzińcu to raj dla miłośników papierowej galanterii. Pojedyncze arkusze za złotówkę, papeterie w drewnianych pudełkach, w ekskluzywnej oprawie skórzanej (500 zł) lub gobelinowej, karty, karnety, notatniki, wizytówki. Sita do domowej produkcji (350 zł). Różnokolorowy lak i komplet pieczęci z monogramami (99 zł). Formy przestrzenne: papierowe kule i misy (15-20 zł), rozmaite ozdoby. Większość zrobiono z miejscowego produktu, ale jest też suszony na słońcu, bardzo mocny papier z kory drzew rosnących w górach Birmy.

Go-fun

To jasna masa z muszli skorupiaków, która pokrywa twarze japońskich lalek. Gejsza z gałązką glicynii, aktorzy teatru NO, para cesarska na postumentach krytych laką, imponujący shogun w brokacie, damy w jedwabnych kimonach, kobieta z wokiem w ulicznej garkuchni - 140 zabawek (m.in. z papieru) przyjechało do Muzeum Papiernictwa z Muzeum Lalek z Pilzna. Wystawa "Lalki japońskie" potrwa do połowy czerwca.

Muzeum Papiernictwa

ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój

Tel. (0-74) 866 92 48, tel./faks (0-74) 866 90 20

E-mail: biuro@muzpap.pl

Od maja czynne codziennie w godz. 9-17. Bilety: 5 i 8 zł, lekcje muzealne - 10 zł

Dojazd: drogą krajową nr 8, ok. 110 km z Wrocławia

Czerpią tu i tam

W Polsce jest jeszcze kilka wytwórni papieru czerpanego, m.in. w Gliwicach, Bytomiu, Opolu, Kobyłce. - To zwykle nieduże, czasem rodzinne manufaktury. Papier wytwarzają też w niewielkich ilościach artyści, z których część uczyła się u nas - mówi Anna Stefaniszyn. - Dusznicki młyn jest największą czerpalnią w kraju.