Cmentarzysko pociągów w Boliwii. To tutaj lokomotywy kończą swój żywot

Porozrzucane i niezabezpieczone, to właśnie tutaj stare wagony i lokomotywy znalazły miejsce swojego spoczynku.

The Cementer de Trenes jest gigantycznym cmentarzyskiem pociągów. Znajduje się w zachodniej części kraju, w pobliżu miasta Uyuni. Dotarł do niego australijski fotograf i podróżnik Chris Staring. Na jego zdjęciach dostrzec można kilkadziesiąt wraków. Wśród nich ogromne lokomotywy, które były napędzane parą oraz elektrowozy.

Cmentarz powstał w połowie ubiegłego wieku, jednak nigdy by nie powstał, gdyby pod koniec XIX wieku do Boliwii nie zaproszono grupy inżynierów z Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem było zaprojektowanie sieci kolejowej, która miała połączyć centralną część kraju z portami położonymi nad Oceanem Spokojnym (do 1879 r. Boliwia miała dostęp do oceanu). Pociągami chciano transportować surowce z Andów.

Przemysł wydobywczy jednak upadł w latach 40. ubiegłego wieku, a stare i niepotrzebne już lokomotywy i wagony zaczęto składować właśnie pod Uyuni.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Po latach cmentarzysko stało się turystyczną atrakcją. Miejsce nie jest w żaden sposób ogrodzone i może odwiedzić je każdy.

Chris Staring jest podróżnikiem i fotografem. Pochodzi z Melbourne w Australii. Swoimi zdjęciami chce zachęcić innych, aby odwiedzali mniej popularne turystyczne atrakcje na całym świecie. Więcej jego zdjęć można zobaczyć na stronie chrisstaring.com oraz w serwisie Instagram: instagram.com/SkareMedia.

SPRAWDŹ SIĘ: Rozpoznasz polskie miasto po malowaniu tramwaju?>>

POLECAMY: Chcieli mieć przerażającą kolejkę górską. Więc ją... zbudowali!>>

Komentarze (8)
Cmentarzysko pociągów w Boliwii. To tutaj lokomotywy kończą swój żywot
Zaloguj się
 • 3miastoorg

  Oceniono 14 razy 14

  Cmentarzysko starych lokomotyw i wagonów jest tuż obok dworca kolejowego w Kościerzynie, na Pomorzu. Obok muzeum kolejnictwa.

 • mirafas

  Oceniono 10 razy 8

  Jaki to język "The Cementer de Trenes"? Bo chyba ani hiszpański ani angielski :P Widać, że "dobre dziennikarstwo" - gimbaza, ja cie proszę. Prawdziwa nazwa tego cmentarza to "El cementerio de trenes" - zainteresowanym polecam np. ten artykuł
  www elrincondesele com cementerio-trenes-uyuni-bolivia

 • artur0121

  Oceniono 2 razy 2

  foty jak mad maxa.

 • vargur09

  Oceniono 1 raz 1

  o co kaman z "niezabezpieczone" w tytule ? że nie ofoliowane czy że każdy może wejść i skoczyć do komina na ryj ?

 • kapitan.kirk

  0

  Smutny troche widok... W Boliwii było kiedyś sporo ruchliwych linii kolejowych, ale państwo nie miało kasy żeby je utrzymywać i większość z nich pozamykano. Pozostały nieliczne i o raczej niskim standardzie pociągi towarowo-osobowe, a także dość niesamowite "szynobusy", w większości poprzerabiane ze zwykłych samochodów, np. takie:
  www.youtube.com/watch?v=zMKJhwhX5X4
  www.youtube.com/watch?v=kbao-gNL2TU
  www.youtube.com/watch?v=OcM6mCGzGhk (mniej więcej od 1:25 i 2:10)

  Pozdrawiam

 • darek240273

  0

  W Polsce taka lokomotywa w kilka godzin została by pocięta i ''zabezpieczona'' przez złomiarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX