W czym Polacy ruszają w Tatry? Wystarczyły trzy godziny z aparatem. Te zdjęcia mówią wszystko [FOTO]

Wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Nawet, jeśli planujemy wybrać się tylko na krótki spacer. "Tygodnik Podhalański" postanowił sprawdzić, w jakim obuwiu w góry ruszają Polacy i zrobił im zdjęcia. W niektóre trudno uwierzyć...

Serię zdjęć "Na tatrzańskim szlaku" przygotował fotograf Bartłomiej Jurecki. Spędził trzy godziny w Kuźnicach, w miejscu, z którego wychodzi się na szlaki prowadzące do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Fotograf usiadł przy drodze i wyjął aparat. Turyści byli przekonani, że fotografuje otoczenie... Dzięki temu powstała galeria zdjęć, która może wręcz szokować. Okazało się, że Polacy ruszają w góry, często mając na stopach klapki, japonki, balerinki.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Na szczęście takie obuwie nie jest w Tatrach regułą. Według fotografa, około 90 proc. turystów była dobrze przygotowana.

Mieli na sobie ciepłe skarpety i buty przeznaczone do wyjścia w góry - powiedział Bartłomiej Jurecki.

Pozostała część zdawała się nie przejmować potencjalnymi problemami, które mogą ich spotkać na szlaku. Ciepło i słońce dają tylko pozorną gwarancję bezpiecznej wyprawy, jednak pogoda w Tatrach może się zmienić w każdej chwili. Zaledwie kilka osób, które miały na sobie klapki, rezygnowało z wyjścia i wracało po chwili do Kuźnic.

Pokazuję problem, który jest i z którego niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy. A najbardziej odczuwają to ci, którzy narażają własne życie, ratując innych... TOPR. Góry to nie zabawa, a spacerować w takim obuwiu można po Krupówkach... - napisał Bartłomiej Jurecki.

Fotograf umieścił zdjęcia na swoim fanpage'u na Facebooku. Galeria podzieliła internautów. Jedni krytykują turystów, a inni starają się ich zrozumieć.

A wy w jakich butach wybralibyście się w Tatry?

Więcej zdjęć na stronie fotografa tutaj i w Tygodniku Podhalańskim tutaj.

POLECAMY: Jak ubrać się na wycieczkę w góry, żeby nie zmarznąć? Ten błąd popełnia większość ‘niedzielnych turystów’>>

SPRAWDŹ SIĘ: Jak dobrze znasz polskie góry? Rozpoznasz te szczyty? [QUIZ] >>

Jak dobrze znasz polskie góry? Rozpoznasz te szczyty? [QUIZ]Jak dobrze znasz polskie góry? Rozpoznasz te szczyty? [QUIZ] fot. Google Street View

Komentarze (342)
W czym Polacy ruszają w Tatry? Wystarczyły trzy godziny z aparatem. Te zdjęcia mówią wszystko [FOTO]
Zaloguj się
 • tester_1

  Oceniono 223 razy 159

  To jest straszne jak ludzie idą w góry! Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia!
  Ja wchodziłem w zeszłym roku na Giewont, lipiec, skwar, wszyscy w krótkich spodenkach, japonki, klapki, małe dzieci - koszmar!
  Ja jedyny byłem przygotowany: dwa czekany, raki, profesjonalna odzież, specjalistyczny mocno spłaszczony namiot (żeby opierał się wiatrom), butle z tlenem - najgorsze były te ich drwiące spojrzenia ignorantów. A przecież to GÓRY i wszystko może się zmienić w sekundę! Wejście podzieliłem na 4 dni, co paręset metrów obóz, aklimatyzacja, oczywiście poręczówki na każdym etapie i ostatniego dnia atak na szczyt. Co dzień rano znajdowałem w przedsionku mojego namiotu puszki po Coli i opakowania po chipsach! Przeklęci amatorzy! W końcu zdobyłem szczyt, zużyte butle zostawiłem w pod krzyżem w strefie śmierci, gdzie -o zgrozo! - spotkałem babcię z dwójką wnucząt! Schodziłem kolejne 4 dni, ale przeżyłem tę próbę umiejętności i charakteru. Pod koniec sierpnia planuję wejść na Kopiec Kościuszki, w stylu alpejskim - ale jak zobaczę turystów z dziećmi i watą cukrową, to dzwonię na policję.
  ~Prawdziwy człowiek gór, alpinista, profesjonalsta

 • culebre

  Oceniono 239 razy 219

  Oprócz obuwia niedostosowanego do warunków mamy tu też poważny problem kompletnego bezguścia.

 • pan.szklanka

  Oceniono 264 razy 164

  Wyniki sondażu przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie turystów w klapkach: PiS 89%, Kukiz 21%. Wyniki nie sumują się do 100%, gdyż cześć elektoratu PiS myśląc, że jedzie w góry, pojechało do Jastrzębiej.

 • nanarty

  Oceniono 155 razy 111

  Witam. Nie wiem czy Panstwo zauwazyli, ale sfotografowane osoby pochodza z nizszych warst spolecznych. Pierwszy odruch to - O MATKO, faszyn from Raszyn, ale tak naprawde, to tych ludzi po prostu nie stac na nic lepszego, plus brak swiadomosci oraz obcia. I pytanie jak to poprawic?

 • bogucjusz

  Oceniono 110 razy 94

  Kraj Januszów i Genowef, co to wszystko wiedzą lepiej. Znaki drogowe są dla frajerów, czerwona flaga na plaży jest dla frajerów, buty górskie są dla frajerów... A potem płacz i zgrzytanie zębów...

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 100 razy 90

  Do Murowańca można i w kapciach, jak komuś wygodnie łazić w czymś takim po kamieniach, najwyżej skręci kostkę. Gorzej jak ktoś postanowi iść w klapkach na Zawrat.

 • fidelitka

  Oceniono 93 razy 79

  O tych ludzi się nie boję, pochodzą i wrócą, nie są nastawieni na wyczyn ani nawet na długie chodzenie gdziekolwiek. Znacznie bardziej zagrażają sobie ci, którzy się wyposażą jakby szli na K2 i czują się ja półbogowie. I potem trzeba ich ściągać śmigłowcem.

 • grundol1

  Oceniono 89 razy 69

  "Spędził trzy godziny w Kuźnicach"

  Tyle, że w Kuźnicach jest kolejka na Kasprowy i stawiam, że 99% klapkowiczów szło właśnie na kolejkę. Z uwagi, że większość z nich na Kasprowym nie oddali się więcej niż 100 metrów od kolejki wybór tego obuwia jest racjonalny bo przynajmniej noga się nie spoci. To samo dotyczy asfaltówki do Morskiego Oka. Dużo bardziej miarodajne byłoby zrobić te zdjęcia przy schronisku na Hali Kondratowej albo przy Murowańcu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX