Piękne plakaty "turystycznych rajów", które przerażają, gdy przyjrzeć im się z bliska

Seksturystyka z udziałem dzieci, morze pełne śmieci, skrajna nędza. Prawda o masowej turystyce bywa okrutna, niewygodna i szokująca. Plakatu z Tajlandii długo nie zapomnimy.

W popularnych wakacyjnych miejscowościach i kurortach rzeczywistość nie wygląda tak jak na kolorowych pocztówkach czy w folderach biur podróży. Na topowych plażach często znajdziemy więcej pustych plastikowych butelek niż lśniących muszelek. A codzienność mieszkańców egzotycznych krajów nie jest tak kolorowa jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ POCZTÓWEK AUTORSTWA GRAFIKA MONKA HF

Tę przykrą prawdę obnażył w swoim najnowszym projekcie uliczny artysta Monk HF. Belgijski grafik, zainspirowany znalezioną przez siebie pocztówką sprzed prawie 100 lat, stworzył serię plakatów, które ukazują kulisy chętnie wybieranych przez turystów miejsc:

- Natknąłem się na niesamowity, ilustrowany plakat o Palestynie wykonany przez Franza Kraus, "Visit Palestine" z 1936 roku. Pomyślałem wtedy - dlaczego nie zrobić pocztówek innych miast? Trzymać się tego samego stylu, ale uchwycić realia tych miejsc? - komentował w rozmowie z boredpanda.com

Plakat 'Visit Palestine' z 1936 rokuPlakat "Visit Palestine" z 1936 roku fot. flikr.com, Boston Public Library (CC BY-NC-ND 2.0)

Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka

Idąc tym tropem, artysta przygotował serię kolorowych pocztówek. Dla mniej uważnego widza przedstawiają po prostu kultowe, turystyczne miasta. Widzimy imprezową ulicę Bangkoku, grających w piłkę chłopców na plaży w Rio czy opalającą się dziewczynę na wyspie Lesbos. Kiedy skupimy się na tym, co znajduje się w cieniu, żadne z tych miejsc nie wygląda bajkowo.

Bangkok, Rio, LesbosBangkok, Rio, Lesbos fot. Monk HF

Wśród zabytków, na wspomnianej ulicy w stolicy Tajlandii, nie widzimy kolejek do klubów, tylko czekające na turystów prostytutki. Młodzi Brazylijczycy grają w piłkę niemalże na wysypisku śmieci, a poza kobietą w skąpym bikini pilnuje ich uzbrojony mężczyzna. Natomiast do wyspy Lesbos podpływają nie zmęczeni po całodniowej wycieczce turyści, lecz wykończeni uchodźcy.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ POCZTÓWEK AUTORSTWA GRAFIKA MONKA HF

Trafna diagnoza społeczeństwa

Niestety wyjeżdżając na wakacje nie zastanawiamy się nad tym jak wygląda codzienność w odwiedzanych przez nas krajach. Monk HF, choć nieco stereotypowo, to bardzo trafnie uchwycił wiele problemów, z którymi współcześnie się mamy do czynienia: seksturystyka w biedniejszych krajach, wojny, lokalne porachunki gangsterskie, a także olbrzymie zanieczyszczenie środowiska całej Ziemi.

Monk HF zapowiedział, że będzie uzupełniał projekt o kolejne „pocztówki”. Więcej prac artysty możemy obejrzeć na jego Facebooku.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ POCZTÓWEK AUTORSTWA GRAFIKA MONKA HF

Zapisz

Czy masz takie same przemyślenia jak autor plakatów?