Zachód słońca na szczycie wulkanu. W Polsce. "Nie było tam żywej duszy poza nami"

Dla wielu to może być niespodzianka: łagodne Sudety kiedyś dosłownie kipiały ogniem. Od 4 milionów lat mamy w Polsce wygasłe wulkany! O ich istnieniu przypomniał jeden krótki film.

Ma tylko 501 m n.p.m i wygląda jak zwykła górka o stożkowatym kształcie. W rzeczywistości Ostrzyca to nieaktywny wulkan, jeden z wielu w okolicy, nie przez przypadek nazywanej "Krainą Wygasłych Wulkanów".

Nakręcony dronem filmik z Ostrzycy wrzucił niedawno na swój kanał YouTube Michał Sadowski z Brand24 (pamiętacie "Robię startupy"? To ten facet): 

 

"Kraina Wygasłych Wulkanów" znajduje się w północnej części Sudetów, na Pogórzu Kaczawskim. Mimo że wygasłe wulkany są w tym miejscu od kilku milionów lat, to dla wielu Polaków informacja o ich istnieniu może być nowością.

Często jest tak, że pięknych miejsc szukamy domyślnie poza granicami - nie będąc świadomymi, jak niesamowite, lecz mało popularne widoki możemy znaleźć w Polsce - skomentował Michał Sadowski, który stara się szukać w Polsce podobnych miejsc.

Ostrzyca ma charakterystyczną, stożkową sylwetkę i porośnięta jest gęstym lasem. Odosobniony stożek wulkanu miał też swoją przedwojenną nazwę - Niemcy nazywali go Spiczastą Górą (Spitzberg). Z kolei mieszkańcy pobliskich miasteczek nazywają Ostrzycę "Śląską Fudżijamą".

Jeden z internautów, w zamieszczonym pod filmem komentarzu zapytał Michała Sadowskiego o to, jak znajduje "tak świetne miejsca"?. Ten odpowiedział: "rozglądam się mocno za nimi ;)".

Taki zachód słońca można zobaczyć samemu. Najszybciej do Ostrzycy można dojść od strony Proboszczowa. Wyprawa w jedną stronę powinna zająć około 35 minut.

Zobacz także:

Dolina Bobru na weekend - zieleń, slow food, czysty relaks. Jeszcze nieodkryta Polska idealna >>

POLECAMY: Stoi zapomniana w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Opuszczona Wieża Bismarcka. Czym jest i dlaczego w ogóle powstała?>>

QUIZ: Na pewno wiesz, którą polską rzekę zaznaczyliśmy na mapie?>>

Rozpoznasz rzekę na mapie?Rozpoznasz rzekę na mapie? fot. istock

 

Więcej o: