Trzy niespodziewane kierunki na urlop. Dojedziesz do nich samochodem

A może w tym roku wybierzecie się na urlop samochodem? Na pewno będzie wygodniej. Zatrzymacie się tam, gdzie Wam się spodoba, zajrzycie do mniejszych miejscowości, leżących z dala od głównych szlaków, a i bagażu weźmiecie tyle, ile będziecie chcieli, a nie ile można. Europejskie drogi zachęcają do podroży, tylko wsiadać i jechać.

Kierunek: Hiszpania

Co powiecie na Hiszpanię? Z Warszawy do Madrytu jest ok. 2,9 tys. km. Najszybciej dojedziecie przez Niemcy i Francję. Hiszpania to jeden z najcieplejszych krajów Europy – przez ponad 3 tys. godzin w roku świeci tu słońce. Oczywiście urlop możecie spędzić na jednym w wybrzeży (np. na Costa Brava - z Warszawy to 2,3 tys. km), ale podróżując samochodem wybierzcie się w głąb półwyspu. Kwintesencją Hiszpanii jest region Kastylia – La Mancha. Malownicze miasteczka i wioski, Toledo z malarstwem Dominikosa Theotokopulosa (czyli El Greca), a przede wszystkim ogromne równiny usiane wiatrakami na każdym zrobią wrażenie. Najwięcej wiatraków, z którymi dzielnie walczył Don Kichot (jakby nie było z La Manchy) spotkacie w rejonie miasta Consuegra.

Malowniczo położona wioska Ronda w HiszpaniiMalowniczo położona wioska Ronda w Hiszpanii fot. FESUS ROBERT (istock)

Samochodem warto też podjechać do Rondy w Andaluzji. Miasto leży na skalnym urwisku. Dzieli je głęboki jar (90 metrów), a łączy Puente Nuevo (Nowy Most) z 1784 roku. Punkt widokowy znajduje się pod konstrukcją.

Kierunek: Bułgaria

A może do Bułgarii? Z Warszawy na wybrzeże Morza Czarnego np. do Warny jest ponad 1900 km (jadąc przez Rumunię). Podróżując samochodem jedźcie do Płowdiw. Z Warszawy to 1783 km. Jedno z najstarszych miast Europy leży na siedmiu wzgórzach. Tu Wschód łączy się z Zachodem. Na niepowtarzalną atmosferę miasta składają się wąskie, brukowane uliczki, kolorowe domy, cerkwie, tajemnicze zaułki.

Park Narodowy Pirin w BułgariiPark Narodowy Pirin w Bułgarii fot. LJUPCO (istock)

Niezwykłe są również góry Piryn. Ich nazwa pochodzi od Peruna, słowiańskiego boga grzmotów i piorunów. Nic dziwnego, to wciąż jedno z najdzikszych w Europie pasm górskich. Najwyższym szczytem jest Wichren (2914 m n.p.m.). Zróbcie przerwę w podróży i wybierzcie się na wędrówkę trasami pomiędzy skalistymi turniami lub poprzez lasy wokół czystych jezior.

Kierunek: Chorwacja

Do urlopu w Chorwacji nikogo nie trzeba namawiać. Najpopularniejsze miasta: Makarska, Dubrownik, Split, Pula, Zagrzeb, Rijeka, a także wyspy m.in. Korcula, Pag, Krk czy Cres co roku goszczą tysiące turystów. Są piękne, ale samochodem można wybrać się np. do maleńkiego Rovinj, ulubionego miasta artystów. Z Warszawy to niewiele ponad 1,2 tys. km. Całe stare miasto niemal z każdej strony otoczone jest przez morze. Śródziemnomorska zieleń i lazurowa woda Adriatyku tworzą niesamowity nastrój. Nad miastem góruje 60-metrowa wieża katedry św. Eufemii. Można na nią wejść – widok bezkresu wód jest niezwykły.

Klasztor na wyspie Mljet w ChorwacjiKlasztor na wyspie Mljet w Chorwacji fot. TPOPOVA (istock)

Wybierzcie się też na wyspę Mljet (z Warszawy ok. 1,6 tys. km).  Należy do najbardziej zielonych wysp Adriatyku. Znajdują się na niej dwa słone jeziora, jedno o głębokości  i 46 m, drugie 29 m. W jednym mieszkała bogini Ino, która, według Homera, pomogła Odyseuszowi wrócić spod Troi na Itakę. W XII wieku  na wyspie na jeziorze wybudowano klasztor benedyktynów.

Szukasz inspiracji do samochodowej wyprawy? Sprawdź te książki >>