Urokliwe miejsca w Hiszpanii, które każdy powinien zobaczyć [TOP 6]

To jeden z najchętniej odwiedzanych krajów Europy. Hiszpania to ciepłe morze, zimny ocean, wysokie góry, wspaniały klimat, znakomita kuchnia i aż 57 zabytków wpisanych na prestiżową listę UNESCO. To także korrida, flamenco, bitwy na pomidory, biegi przed bykami, fiesty i muzea pełne arcydzieł z całego świata. Hiszpania nikogo nie zawiedzie.

 1. Bilbao

Największe miasto Kraju Basków przeżywa drugą młodość. Dawny, podupadający ośrodek przemysłowy, stał się w latach 90. XX wieku mekką miłośników sztuki współczesnej. Tutaj bowiem postawiono jeden z najbardziej ekstrawaganckich budynków świata - muzuem Guggenheima autorstwa gwiazdy światowej architektury, Franka Gehry’ego. Zbudowany jest m.in. z blachy tytanowej i szkła. Powyginane elementy, faliste linie i płynne formy jednym przypominają statek i z żaglami, innym rybę z błyszczącymi łuskami. W zależności od pory dnia i roku budynek zmienia kolory. A przed gmachem stanęła wykonana z kwiatów rzeźba „Puppy” (piesek) Jeffa Koonsa i ogromny " Pająk” (a raczej pajęczyca) Louise Bourgeoise.

Muzeum Guggenheima w BilbaoMuzeum Guggenheima w Bilbao fot. JAVITRAPERO (istock)

2. A Coruna

Portowe miasto w Galicji jest położone ma malowniczym półwyspie wcinającym się w głąb Oceanu Atlantyckiego. Nazywane jest Szklanym Miastem, a to z powodu
charakterystycznych balkonów, zwanych galeriami. Początkowo budowano je w domach na nabrzeżu, aby chroniły przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dziś każdy dom w centrum musi mieć biały oszklony balkon. Symbolem miasta jest wpisana na listę UNESCO latarnia morska Torre de Hércules (Wieża Herkulesa). To najstarsza na świecie budowla tego typu, wciąż pracująca. Zbudowali ją w I wieku Rzymianie. Ma 57 m wysokości jest trzecią najwyższą latarnią morską w Hiszpanii.

Wieża Herkulesa, A Coruna, HiszpaniaWieża Herkulesa, A Coruna, Hiszpania fot. TAGORE75 (istock)

3. Figueres

Katalońskie miaseczko rozsławił urodzony tu Salvadora Dali - ekscentryczny artysta, genialny malarz, prześmiewca i geniusz, jak sam o sobie mówił. W Figueres wszystkie drogi prowadzą do czerwonego budynku z białymi jajami na dachu, który Dali sam zaprojektował. Obok muzeum Prado w Madrycie, jest to najczęściej odwiedzane muzeum sztuki w Hiszpanii. Zgromadzono w nim przeszło 360 prac artysty, jedną trzecią jego dorobku, w tym słynne meble, ale niezwykłym eksponatem jest już sam budynek.

FigueresFigueres fot. ENGINEERVOSHKIN (istock)

4. Avilla

Jest najwyżej położonym miastem w Hiszpanii. Starożytną Avillę okala dwuipółkilometrowy mur - arcydzieło średniowiecznej architektury militarnej, wpisane na listę UNESCO. Mur ma dwanaście metrów wysokości, trzy metry grubości, dziewięćdziesiąt baszt i dziewięć bram. Z daleka wygląda jak makieta teatralna. W Avilli znajduje się jedyne w Europie Muzeum Mistycyzmu. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, tutaj bowiem urodziła się Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada, późniejsza św. Teresa, współzałożycielka zakonu karmelitów bosych.

AvillaAvilla fot. BLUEJAYPHOTO (istock)

5. Barcelona 

To drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, ale jedno z najchętniej odwiedzanych. Słynie z niezwykłej atmosfery gwaru i zabawy – Barcelona tętni życiem praktycznie przez całą dobę. Metropolia jest jednym z najgęściej zaludnionych miast świata, co najlepiej widać z wyżej położonych miejsc – ze wzgórz Montjuic i Tibidabo albo z Parku Güell. Stolica Katalonii szczyci się niezywkłą architekturą modernistyczną, której symbolem jest wciąż powstająca Sagrada Familia autorstwa Antonia Gaudiego.

BarcelonaBarcelona fot. VENAKR (istock)

6. Korodoba 

Choć spotykają się tu trzy wielkie religie: chrześcijaństwo, islam i judaizm, to magnesem i sercem starego miasta jest Wielki Meczet, zwany po hiszpańsku La Mezquita. Budowla z VIII wieku, kilkakrotnie przebudowywana, jest uważana za jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Zachwyt budzi przede wszyskim las kolumn potrzymujących sklepienie. Są to dwukondygnacyjne arkady, których pomysł zapożyczono z rzymskich akweduktów. Jest ich 865. Ich łuki są na przemian w kolorze białym i czerwonym, co nadaje lekkości całej konstrukcji. Dawny meczet jest dziś rzymskokatoliocką Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Mezquita - Wielki Meczet w KordobieMezquita - Wielki Meczet w Kordobie Mezquita - Wielki Meczet w Kordobie, fot. SEAN PAVONE (istock)

7. Picos de Europa

Ich nazwa znaczy Szczyty Europy. Tak nazwali je żeglarze powracający z dalekich, zamorskich podróży. Białe góry bowiem położone są zaledwie 25 km od Wybrzeża Atlantuku i ich widok dla podóżników oznaczał po prostu dom. Picos de Europa to najwyższe pasmo w Górach Kantabryjskich, sięgające 2648 m n.p.m. (Torre de Cerredo). Ciągną się przez 40 km. Ich niezwykłość doceniono już w 1918 roku, zakładając tam jeden z pierwszych na świecie parków narodowych. Oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, park może pochwalić się bogactwem drzew, krzewów i kwiatów, w tym storczyków, a także niezwykłymi mieszkańcami - m.in. wilkami iberyjskimi, czerwonymi lisami oraz z niedźwiedziami brunatnymi.

Picos de EuropaPicos de Europa fot. MANADO (istock)