Czego i ile przywieziemy przez polskie granice?

Od 1 maja nie płacimy ceł na polskich granicach z innymi krajami Unii Europejskiej. Likwidacja odpraw celnych nie oznacza jednak rezygnacji z kontroli celnych - tak jak dotychczas mogą mieć miejsce w każdej chwili na terenie całego kraju.

Jeśli wracamy z zagranicznych wojaży przez Białoruś, Ukrainę oraz porty morskie i lotnicze w krajach nienależących do Wspólnoty, przechodzimy przez wszystkie dotychczasowe procedury celne (przede wszystkim odprawy).

Odgórna akcyza

Na niektóre produkty Unia Europejska odgórnie nakłada akcyzę. Są to m.in. paliwa, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, a także kosmetyki (perfumy, wody toaletowe, dezodoranty). O wielu innych produktach mogą zadecydować same państwa członkowskie. Polska nałożyła akcyzę np. na broń palną, samochody osobowe czy... karty do gry.

Auto z Unii

Importując samochód z krajów Wspólnoty, nie zapłacimy co prawda cła, ale za nowy, tzn. nie starszy niż półroczny lub o łącznym przebiegu do 6 tys. km, musimy uiścić 22-proc. podatek VAT.

Aut używanych VAT nie obejmuje, ale akcyza owszem - jej wysokość, tak jak obecnie, zależy od roku produkcji i pojemności silnika. Za samochody o silnikach powyżej 2 tys. cm sześc. najniższa stawka to 13,6 proc., za pozostałe - 3,1 proc. Począwszy od aut dwuletnich opłata będzie rosnąć wraz z ich wiekiem. Maksymalna stawka akcyzy wynosi 65 proc.

Wobec aut spoza UE będą nas obowiązywać przepisy ogólnounijne. Generalnie te sprowadzane z krajów trzecich (np. z Korei Południowej) obciążone są 10-proc. cłem, ale niektóre państwa podpisały z Unią porozumienia o zerowej stawce celnej. Cła nie zapłacimy za samochody sprowadzane m.in. ze Szwajcarii, Bułgarii czy Rumunii. Niezależnie od tego zapłacimy akcyzę (zasady takie jak przy samochodach z UE, czyli od 3,1 do 65 proc.), a także 22-proc. VAT.

Maksymalne ilości wybranych produktów objętych akcyzą, które wwieziemy do Polski bez jakichkolwiek opłat

wartość wszystkich innych towarów (w euro):

175 (dzieci: 90)

80

Legenda:

* osoby mieszkające w strefie nadgranicznej, pracownicy strefy przygranicznej lub załogi środków transportu w ruchu między krajami trzecimi (spoza UE) a Unią Europejską

X** w ilościach przeznaczonych na użytek prywatny (w granicach rozsądku)