Zbudowali ją na plaży. To pierwsza taka biblioteka w Europie

Odpoczynek na plaży nie musi oznaczać beztroskiego wylegiwania się na kocu czy leżaku. W bułgarskim mieście Albena niewielkim kosztem udało się stworzyć przestrzeń, która przyciąga ludzi i pozwala im spędzić czas w ciekawszy sposób.

Albena to kurort nad Morzem Czarnym w Bułgarii. Turyści odwiedzają miasto między innymi ze względu na liczącą 5 km długości plażę oraz znajdujący się w pobliżu rezerwat przyrody. W 2013 r. niewielkim kosztem zbudowano tam regał na książki, z którego mogą korzystać wszyscy.

Plażowa biblioteka była projektem eksperymentalnym i pierwszą tego typu instalacją w Europie. Jednak inicjatywa miejskich urzędników została bardzo dobrze odebrana przez turystów, dzięki czemu biblioteka pod chmurką istnieje tam do dziś.

Bibliotekę zaprojektował Herman Kompernas. Na półkach udało się zgromadzić ponad 6000 tytułów w 15 różnych językach. Wypożyczalnia działa bezpłatnie, a pozycje są dobierane tak, aby zaspokoić różne gusta czytelników. Dodatkowo w bibliotece każdy może zostawić książki, których już nie potrzebuje, a z których mogą skorzystać inni.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Biały regał wykonano z materiału odpornego na działanie warunków atmosferycznych. W czasie deszczu, książki chroni specjalna osłona, którą przykrywany jest regał. Dodatkowo, na regale przyklejono małe flagi. Dzięki nim turyści mogą łatwiej odnaleźć książkę w swoim języku.

Więcej o: