Zbudowali ją na plaży. To pierwsza taka biblioteka w Europie

Odpoczynek na plaży nie musi oznaczać beztroskiego wylegiwania się na kocu czy leżaku. W bułgarskim mieście Albena niewielkim kosztem udało się stworzyć przestrzeń, która przyciąga ludzi i pozwala im spędzić czas w ciekawszy sposób.

Albena to kurort nad Morzem Czarnym w Bułgarii. Turyści odwiedzają miasto między innymi ze względu na liczącą 5 km długości plażę oraz znajdujący się w pobliżu rezerwat przyrody. W 2013 r. niewielkim kosztem zbudowano tam regał na książki, z którego mogą korzystać wszyscy.

Plażowa biblioteka była projektem eksperymentalnym i pierwszą tego typu instalacją w Europie. Jednak inicjatywa miejskich urzędników została bardzo dobrze odebrana przez turystów, dzięki czemu biblioteka pod chmurką istnieje tam do dziś.

Bibliotekę zaprojektował Herman Kompernas. Na półkach udało się zgromadzić ponad 6000 tytułów w 15 różnych językach. Wypożyczalnia działa bezpłatnie, a pozycje są dobierane tak, aby zaspokoić różne gusta czytelników. Dodatkowo w bibliotece każdy może zostawić książki, których już nie potrzebuje, a z których mogą skorzystać inni.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Biały regał wykonano z materiału odpornego na działanie warunków atmosferycznych. W czasie deszczu, książki chroni specjalna osłona, którą przykrywany jest regał. Dodatkowo, na regale przyklejono małe flagi. Dzięki nim turyści mogą łatwiej odnaleźć książkę w swoim języku.

Komentarze (17)
Zbudowali ją na plaży. To pierwsza taka biblioteka w Europie
Zaloguj się
 • tune

  Oceniono 23 razy 23

  Rewelacyjny pomysł. Brawo dla wszystkich, którzy tworzą plażowe bibloteki !
  Malkontenci z forum od PIS I PO, zróbcie sobie przerwę, panowie.

 • tele.patia

  Oceniono 15 razy 15

  Na plazy w Gdansku Sobieszewie (wejście nr 11 Orle) też jest regal z książkami. Niewielki ale jest :)

 • basia43szn

  Oceniono 10 razy 10

  Polecam wszystkim w Albenie. Jest cały regał książek po polsku - sensacja i kryminał choć nie tylko. Nareszcie nadrobiłam zaległości ;)

 • gesipipek65

  Oceniono 6 razy 6

  W Polsce po jednym dniu wszystkie książki by rozkradli

 • az555

  Oceniono 12 razy 6

  byłem w szoku bo myślałem że to w Polsce.Kraju PiS-owców (ludzi niepiśmiennych)

 • mr.superlatywny

  Oceniono 11 razy 5

  Smieszne, tzn. smieszna prowincjalnosc polskich/warszawskich "dziennikarzy".
  W wielu zachodnioeuropejskich miastach, np. w Niemczech, stoja takie regaly lub "szafy" (czesto kontenery z betonu), tak mniejwiecej po 20-30 tj. w kazdej dzielnicy po kilka.

 • mr.superlatywny

  Oceniono 3 razy 3

  Nawet na wielu masowych publicznych otwartych basenach zarezerwowane sa szafki dla biblioteczki. Kazdy moze cos wziasc i odddac oraz po prostu dolozyc.

 • uthark

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce spotykany jest także bookcrossing. Często z niego korzystam.

 • allshtyn

  Oceniono 1 raz 1

  Parawaning jest też w wersji na tablecie (www.parawaninggra.pl) i nie trzeba wstawać skoro świt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX