Malownicza wyspa Zakynthos w Grecji to sposób na idealne wakacje. Co warto tu zobaczyć? [TOP 5]

Ciepła, krystalicznie czysta i turkusowa woda, piaszczyste plaże w zatokach otoczonych wysokimi klifami, nurkowanie, pływanie z żółwiami, cudowna pogoda, wspaniała kuchnia - oto czym kusi grecka wyspa Zakynthos. Ma zaledwie ok. 40 km długości i 20 km szerokości, ale atrakcji na niej co niemiara. Urlop na niej na pewno będzie udany!

1. Zatoka Wraku 

Na jedną z najpiękniejszych plaż wyspy – Navagio, dostać się można jedynie od strony morza, otaczają ją bowiem wysokie klify. Na białym piasku leży wrak statku „Panagiotis”, cel licznych wycieczek i jeden z symboli wyspy. Greccy przewodnicy mówią, że na jego pokładzie przemycano kiedyś papierosy. W 1980 r. podczas sztormu i pogoni przez straż graniczną, statek zatonął i został wyrzucony na brzeg w miejscu, zwanym od tego czasu Zatoką Wraku.

Zatoka WrakuZatoka Wraku fot. LJUPCO (istock)

2. Błękitne Groty

Znajdują się na wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko przylądka Skinari. To sieć jaskiń z wyjątkowo błękitną wodą, podświetlaną przez słońce. Jej przejrzystość sięga do samego dna, czyli na głębokość 7-8 metrów. Jaskinie zostały odkryte w 1897 roku. Najlepiej wybrać się do nich łodzią z przeszklonym dnem, zobaczymy wówczas morskie tajemnice tego miejsca. Atrakcją są także łuki skalne, pod którymi można przepływać.

Błękitne GrotyBłękitne Groty fot. SIETE_VIDAS (istock)

3. Żółwie Caretta Caretta

Mogą osiągnąć 1,2 metra długości i ważyć 100 kg! Żółwie Caretta Caretta pokochały południowe wybrzeże Zakinthos. Można je spotkać na plażach Laganas, Kalamaki, Sekania, Dafni, Gerakas. Co roku od czerwca do sierpnia, te zagrożone wyginięciem żółwie zakładają tam kilka tysięcy gniazd. Aby je chronić, w zatoce Laganas w 1999 r. utworzono Morski Park Narodowy Zakynthos. Żółwie najlepiej oglądać płynąc łódką, ale też można je spotkać podczas kąpieli w morzu.

Żółwie Caretta CarettaŻółwie Caretta Caretta fot. DIMITRIS_K (istock)

4. Klasztor Anafonitria

To najstarszy monastyr na wyspie, bardzo ważne miejsce dla mieszkańców Zakynthos. Znajduje się w wiosce Anafonitria. Klasztor powstał w XIV wieku, dla ikony Matki Boskiej uratowanej z tonącego statku płynącego z Konstantynopola. W monastyrze w XVI wieku mieszkał opat Dionizos, późniejszy święty i patron wyspy. Podobno jego wstawiennictwo chroniło monastyr podczas wielu trzęsień ziemi, w tym tego z 1953 roku. W kościele znajdują się relikwie świętego. Wieża przy wejściu (dziś dzwonnica) pełniła kiedyś funkcję obronną i była schronieniem dla mieszkańców.

Klasztor AnafonitriaKlasztor Anafonitria fot. MKOS83 (istock)

5. Agios Sostis

Coś dla śmiałków – przejście drewnianą kładką z Agios Sostis na wyspę Cameo Island. Most trzęsie się i chybocze, ale warto podjąć wyzwanie i dotrzeć na wyspę, bo to doskonałe miejsce do snorkelingu (pływanie z maską i rurką). W krystalicznie czystej wodzie znajdują się duże kamienie, a przy nich uwijają się kolorowe ryby, kraby i rozgwiazdy. Bajka!

Agios SostisAgios Sostis fot. CHESCHHH (istock)

POLECAMY: Savoir-vivre w podróży: co wolno, a czego nie wypada robić?>>