Majorka: pięć największych atrakcji, które sprawią, że zechcesz tam jechać

Majorka to największa i najbardziej znana wyspa Balearów. Położona jest na Morzu Śródziemnym, kilkadziesiąt kilometrów od brzegów kontynentalnej Hiszpanii. Uwielbiają tu wypoczywać zwłaszcza Polacy. Nic w tym dziwnego, wyspa dostarcza atrakcji, których nie sposób znaleźć w innym miejscu na świecie.

 1. Katedra w Palma de Mallorca  

Według legendy, potężna katedra La Seu w Palmie powstała dzięki burzy, jak rozpętała się na morzu podczas rejsu Jakuba I. Przestraszony apostoł poprzysiągł wówczas, że jeżeli przeżyje, zbuduje ogromny kościół na cześć Matki Boskiej. Przeżył i słowa dotrzymał.  Katedra jest potężna, ma 121 metrów długości, 55 metrów wysokości i 44 wysokości. Rozeta nad ołtarzem składa się z 1236 kawałków kolorowego szkła. Wewnątrz świątyni znajduje się żyrandol w kształcie korony cierniowej, dzieło Atonia Gaudiego. A tak naprawdę ogromną świątynię zbudowano w XIII wieku.

Katedra w Palma de MallorcaKatedra w Palma de Mallorca fot. LUNAMARINA (istock)

2. Droga do Sa Calobra

Blisko 15 km zjazdu z wysokości 800 metrów, tysiące zakrętów i górskie krajobrazy, a na końcu woda o niewiarygodnie szafirowym kolorze – tak wygląda droga do Sa Calobra, zatoki na północy wyspy. Zatoka jest piękna, owszem, ale to droga do niej jest jeszcze większą atrakcją. Nazwano ją Nudo de la Corbata, czyli węzeł krawata, a to z powodu zakrętów na ostatnich 9 kilometrach. Droga powstała w 1932 roku. Zbudowano ją bez użycia maszyn, wyłącznie pracą rąk. Doprawdy warto wypożyczyć samochód, aby się nią przejechać  – zapewniamy, że adrenalina wzrośnie nie tylko kierowcy.

Droga do Sa CalobraDroga do Sa Calobra fot. LUNAMARINA (istock)

3. Plaża Cala Mondrago

Majorka ma ponad 120 wspaniałych plaż, ale jedną z ładniejszych jest Cala Mondrago, w południowej części wyspy. Tak naprawdę to dwie mniejsze plaże: S´Amarador oraz es Caló de sa Font de n´Alis. Obie są położone w sercu Parku Naturalnego Mondrago. Plaża ma miękki i biały piasek, a woda daleko od brzegu jest bardzo przejrzysta. To wymarzone miejsce dla miłośników nurkowania i snorkellingu (pływanie z maską i rurką) oraz dla rodzin z dziećmi.

Plaża Cala MondragoPlaża Cala Mondrago fot. TUGORES34 (istock)

4. Valldemossa

Dla Polaków spędzających urlop na Majorce, Valldemossa to punkt obowiązkowy. Ale nie tylko oni tu przyjeżdżają, ale wszyscy miłośnicy muzyki Fryderyka Chopina. Nasz genialny kompozytor na przełomie lat 1838/1839 mieszkał w klasztorze kamedułów (wcześniejszy pałac króla Sancho I) wraz z przyjaciółką George Sand i jej dwójką dzieci. I choć sześciotygodniowego pobytu nie wspominał najlepiej (deszcz, chłód i kłótnie z Sand), to skomponował tutaj cykl wyjątkowych preludiów. W klasztorze urządzono stałą ekspozycję z pamiątkami po parze kochanków, a w mieście stoi popiersie muzyka. Dotknięcie nosa Chopina ma gwarantować szczęście – ta część rzeźby jest bardzo wyświecona!

ValldemossaValldemossa fot. SANNIELY (istock)

5. Smocze Jamy 

Z blisko 400 jaskiń na Majorce, Smocze Jamy w Porto Cristo są największe. Pieczary i korytarze w wapiennych, nadmorskich urwiskach ciągną się ok.2,5 km i mają do 25 metrów głębokości. Niewątpliwą atrakcją tego kompleksu jest podziemne jezioro Martel, uznawane za największe na świecie. Ma 177 metrów długości i 30 metrów szerokości. Po jeziorze można pływać łódką. Rejs bywa połączony z koncertem muzyku poważnej. Wielkie doznania gwarantowane!

Smocze JamySmocze Jamy fot. CASTENOID (istock)