Ministerstwo Obrony zleciło jego produkcję tuż przed upadkiem PRL-u. Zaglądamy do tajemniczego wagonu

Miał być szpitalem na kółkach, częścią wojskowych pociągów sanitarnych, którymi planowano ewakuować rannych z frontu potencjalnego konfliktu. Przez lata stał zaplombowany na bocznicy, teraz zobaczyć może go każdy.

Medyczny wagon wyprodukowano w 1987 r. w zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu oraz w ZNTK w Opolu. Jego produkcję zleciło Ministerstwo Obrony Narodowej. Tego typu wagony miały służyć do ewakuacji rannych i porażonych. Według planów, mieli być przewożeni z frontu do szpitali w głębi kraju. Ministerstwo zleciło produkcję 8 wagonów, nie wiadomo ile ostatecznie powstało.

Wagon opatrunkowo-apteczny typu 406C wcielono do służby w 1988 r. Do 1993 r. stacjonował w Dęblinie, początkowo przy stacji kolejowej, a następnie został przeciągnięty do dęblińskiego fortu wojskowego. Tam został zaplombowany i niewykorzystywany stał do 2012 r. Groziło mu zezłomowanie, jednak w ostatniej chwili uratowało go Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej, które zabiegało o jego przejęcie w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ostatecznie "szpital na kółkach" trafił do Muzeum Parowozowni Jarocin i został udostępniony wszystkim zwiedzającym.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Jednak droga do Jarocina była daleka. Wagon musiał zostać przetransportowany częściowo po nieczynnych już liniach kolejowych. Z pomocą przyszły prywatne firmy, które zapewniły transport oraz remont wagonu. W środku zachował się oryginalny wystrój wraz z wyposażeniem. W wagonie urządzono między innymi: salę operacyjną, salę opatrunkową, przedział apteczny i przedział kąpielowy.

POLECAMY: Stoi zapomniana w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Opuszczona Wieża Bismarcka. Czym jest i dlaczego w ogóle powstała?>>

Zobacz wideo
Komentarze (37)
Ministerstwo Obrony zleciło jego produkcję tuż przed upadkiem PRL-u. Zaglądamy do tajemniczego wagonu
Zaloguj się
 • czarna_brygada09

  Oceniono 72 razy 56

  Na dobrą sprawę ten wagon przydałby się i obecnie, choćby jako polowy w szpital w miejscach klęsk żywiołowych albo rozległych katastrof ... doposażyć i wykorzystać a na eksponat muzealny jeszcze za wcześnie..

 • div00

  Oceniono 71 razy 33

  Jak znalazł dla "dobrej zmiany"

  Antek będzie mógł korzystać z usług psychiatry!

 • grey-sky

  Oceniono 35 razy 23

  Ministerstwie Obrony Narodowej to jest taki worek bez dna. Kolejni pomyleni ministrowie pakują miliardy zł, pod pozorem, że to niezbędne dla obronności. A tak naprawdę to jest to towarzystwo zapyziałych misiów, chłopców, którzy lubią zabawę w wojnę. W przypadku wojny może 10 % broniłoby kraju.

 • ondu.line

  Oceniono 17 razy 17

  Niektórzy fantazjują szczególnie jeśli chodzi o SB. Wojska kolejowe w PRL istniały. Na ich potrzeby były, oczywiście pochowane w różnych miejscach wagony sanitarne, warsztatowe itp. Na zdjęciu pokazującym odrestaurowany wagon sanitarny po jego lewej stronie widać wrak wagonu typu 101A zwanego pospolicie "ryflakiem". Wagony te produkowano prawie masowo na początku lat 60 - tych ubiegłego wieku. Z wyglądu były to wagony pasażerskie do przewozów lokalnych i tak były wykorzystywane ale stanowiły rezerwę dla przewozów wojennych. Miały odpowiednio zaprojektowane wnętrze a zwykłe wyposażenie czyli ławki można było błyskawicznie zdemontować i zamontować piętrowe łóżka. Miały też ogrzewanie autonomiczne na olej napędowy ale też można je było podłączyć do ogrzewania parowego. Pracując w tym czasie jako dyżurny ruchu na PKP wielokrotnie obsługiwałem w czasie manewrów wojskowych "Paktu" takie pociągi szpitalne. Pacjentów tam oczywiście nie było ale lekarze i pielęgniarki byli. Wiem, że w tych czasach kilka składów złożonych z takich wagonów w wyłącznie dyspozycji wojska było. Z czasem potrzeby się zmieniły a wagony dożyły swego wieku jako zwykłe wagony osobowe.

 • chmjel

  Oceniono 20 razy 14

  Fajny. Można by w nim nakręcić niezły horror. Wagon. A potem Wagon II -Ostateczna Rana.

 • paulproteus

  Oceniono 22 razy 12

  niech największa menda Polski - jeb...ty Antek zaproponuje te wagony jako pomoc dla szpicy NATO na wschodniej flance. Albo niech przekaże je swojej parówie Krzyśkowi Gilowi dla Obrony Terytorialnej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX