Warszawa: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Warszawa wyzwala silne emocje i ma wiele atrakcji dla turystów i mieszkańców. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Warszawie, jak spędzić czas z dziećmi?

Warszawa oferuje tyle atrakcji dla dzieci i dorosłych, że nie sposób wszystkie zobaczyć w trakcie jednego krótkiego pobytu. Zabytki, muzea, targi śniadaniowe i cykliczne imprezy – co wybrać do zwiedzania w Warszawie?

Warszawa: atrakcje obowiązkowe, czyli Oś Królewska

Są w Warszawie atrakcje oczywiste i jednocześnie obowiązkowe. Nie można stąd wyjechać nie zwiedzając Starego Miasta, Łazienek Królewskich i Pałacu w Wilanowie – to one tworzą Oś Królewską Warszawy, której częścią jest też Nowy Świat i Krakowskie Przemieście.

Stare Miasto jest na liście UNESCO – zniszczone niemal całkowicie w trakcie II wojny światowej, zostało pieczołowicie odbudowane. Kamienice, barbakan z pozostałościami średniowiecznych murów i Zamek Królewski tworzą miasto w mieście. Sercem Starego Miasta jest Rynek, na którym w wakacje odbywają się koncerty Jazz na Starówce.

Łazienki Królewskie to najpiękniejszy warszawski park, z Pałacem na Wodzie, Teatrem na Wyspie i Starą Oranżerią, założony przez króla Stanisława Poniatowskiego. Latem w Łazienkach organizowane są koncerty. Jest tu plac zabaw, restauracje, punkty z goframi, można też przepłynąć się po stawie gondolą.

Warszawa: nowa klasyka

Ponad dziesięć lat temu na warszawskiej mapie atrakcji pojawiło się multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego – oparta na nowoczesnych rozwiązaniach, poruszająca ekspozycja skierowana jest do zwiedzających w każdym wieku, ale przede wszystkim do młodych ludzi. Zwiedzanie Muzeum to nie tyle oglądanie ekspozycji, co możliwość dotknięcia przeszłości.

Zaledwie od kilku lat działa na warszawskim Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nowoczesny i piękny budynek zaprojektował zespół architektów kierowany przez Fina Rainera Mahlamäkiego. Muzeum dokumentuje historię Żydów mieszkających w Polsce

Oczywiście będąc w Warszawie warto zwiedzić i inne muzea i galerie. Wielkie malarstwo i inne atrakcje prezentuje na czasowych i stałych wystawach Muzeum Narodowe. Centrum Sztuki Współczesnej konkuruje o zwiedzających z Muzeum Sztuki Nowoczesnej (działającym prężnie, choć wciąż czekającym na swoją stałą siedzibę), stale coś ciekawego ma do zaoferowania sławna warszawska Zachęta.

Warszawa: atrakcje nad Wisłą

Warszawa w ostatnich latach przenosi się nad Wisłę. Na lewym brzegu Wisły powstały wygodne bulwary, po których spacerują i jeżdżą rowerami warszawiacy i turyści. Przyciągają ich nie tylko widoki i knajpki na barkach zacumowanych przy brzegu, ale też Centrum Kopernika i budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z pięknymi ogrodami  na dachu. Prawy brzeg Wisły w Warszawie to ewenement na europejską skalę – niemal dziki, nieuregulowany brzeg rzeki, porośnięty drzewami, ze ścieżkami dla pieszych i turystów. Po tej stronie Wisły mamy też miejską plażę, na którą przenosi się latem warszawskie życie. Tuż obok jest biało-czerwony Stadion Narodowy, który kryje w sobie wiele atrakcji niezależnie od tego, czy akurat rozgrywany jest na nim mecz. Są tu np. organizowane koncerty i wystawy, a zimą na boisku jest lodowisko. 

Warszawa: atrakcje dla dzieci

Niektóre warszawskie atrakcje powstały specjalnie z myślą o najmłodszych – jak np. Centrum Kopernika, które ma tysiące interaktywnych eksponatów, pozwalających poznać prawa działające w świecie przyrody. W Koperniku jest też Planetarium Niebo Kopernika z pokazami dla dzieci i dorosłych.

Z dziećmi warto też wybrać się do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie można oglądać samoloty i czołgi ustawione na świeżym powietrzu. Dobrym kierunkiem będzie Pałac Kultury i Nauki, w którym oprócz Muzeum Techniki mieści się też Muzeum Paleontologiczne ze szkieletami dinozaurów.

Dużą atrakcją dla dzieci jest również warszawskie zoo, w którym sukcesywnie modernizuje się wybiegi dla zwierząt. Są tu place zabaw dla dzieci, ale przede wszystkim można zobaczyć słonie, żyrafy, lwy i inne wielkie koty, małpy człekokształtne, a także hipopotamy pływające w basenie ze szklaną ścianą.

Dzieci będą się też na pewno świetnie bawić w Multimedialnym Parku Fontann przy Starym Mieście. Pokazy urządzane są po zmroku od maja do września.

Warszawa: co jeszcze zobaczyć?

Nie można pominąć w Warszawie Pałacu Kultury – chociażby ze względu na to, że stoi w samym centrum i jest najwyższym w Warszawie budynkiem. Ten socrealistyczny budynek z lat 50. został wpisany w 2007 r. do rejestru zabytków. Warto wjechać na trzydzieste piętro, żeby zobaczyć panoramę Warszawy; od czasu do czasu udostępnione są też do zwiedzania podziemia Pałacu. PKiN otacza coraz więcej nowoczesnych wieżowców.

Spuścizną tych samych czasów jest osiedle domków fińskich przy Parku Ujazdowskim – niemal w centrum miasta, tworzą dzielnicę wiejskich domków z ogródkami i pokazują, że Warszawa jest pełna kontrastów.

Poza centrum, najważniejszymi zabytkami i okolicami Wisły, warto zwiedzić starą część warszawskiej Pragi – przedwojenne kamienice chętnie zasiedlają artyści i miejscy aktywiści, pełno tu ciekawych klubów i knajpek, zwłaszcza w okolicach ulicy Ząbkowskiej. Na lewym brzegu Wisły warto też wybrać się na Bródno – w tej niezbyt pięknej dzielnicy kryje się wyjątkowa atrakcja, czyli Park Rzeźby założony przez Pawła Althamera.

Zobacz także: Mieszkasz w Warszawie? Tutaj nie musi być nudno! Sześć pomysłów na jednodniowe wycieczki za miasto

Więcej o: