Toruń: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Pełna gotyckich zabytków starówka, Krzywa Wieża, zamek krzyżacki, Planetarium i Muzeum Piernika – w Toruniu dobrze będą się bawić dorośli i dzieci. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń to jedno z najważniejszych miast na polskiej mapie turystycznej. Wycieczki ściągają dla gotyckiego starego miasta, pierników i Mikołaja Kopernika. Co warto zwiedzać w Toruniu?

Toruń: atrakcje rangi UNESCO

Toruńskie Stare i Nowe Miasto to wyjątkowe miejsce. Więcej gotyckich budynków znajdziemy tylko w Krakowie – to średniowieczna spuścizna państwa krzyżackiego i Ligi Hanzeatyckiej. Średniowieczny zespół miejski w Toruniu, razem z pozostałościami średniowiecznych murów i ruinami krzyżackiego zamku, znalazł się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO. Na toruńskiej starówce zobaczymy kilkusetletnie kamienice, kościoły i ratusz, z którego wieży można oglądać ciasno stojące obok siebie budynki. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie starówki jest Krzywa Wieża – odchylona od pionu w najwyższym miejscu o 1,46 m. Pod wieżą można przeprowadzić rachunek sumienia – kto opierając się o nią plecami i wyciągając przed siebie ręce, nie zachowa równowagi, ten ponoć sporo nagrzeszył.

Toruń: co warto zobaczyć poza starówką

Po zwiedzaniu starówki Torunia warto też ruszyć nieco dalej. Na skraju starego miasta można podziwiać Fontannę Cosmopolis. Fontanna ma 113 dysz, rozmieszczonych na planie naśladującym orbity planet Układu Słonecznego. Pokazy łączące zabawę światłem i wodą przyciągają tłumy mieszkańców i turystów. Jeśli ktoś uwielbia zabawę światłem, powinien koniecznie wybrać się na urządzany w sierpniu Festiwal Światła Skyway.

Ze starówki blisko jest też do Bydgoskiego Przedmieścia. To wyjątkowo ciekawa, choć nadal wymagająca rewitalizacji dzielnica (i uchodząca za „złą”), ze starymi secesyjnymi i modernistycznymi domami.

Toruń: co zwiedzić na świeżym powietrzu

Kto już nasyci się zabytkami i architekturą, może wybrać się na Kępę Bazarową, która leży naprzeciwko centrum, na wyspie na Wiśle – dotrzemy na nią łodzią, prowadzoną przez przewoźnika. Można tu odpocząć, oglądając z tarasu widokowego panoramę starego miasta i Wisłę. Mali i duzi przyrodnicy chętnie też na pewno zajrzą do toruńskiego ogrodu zoobotanicznego.

Toruń: astronomiczne atrakcje

W Toruniu mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. Dziś można zwiedzać dom sławnego astronoma, kościół, w którym został ochrzczony, i sfotografować się pod jego pomnikiem (atrakcje te można znaleźć na toruńskiej starówce). Jednak głównym magnesem przyciągającym tłumy zwiedzających jest Planetarium. Dzieci i dorośli mogą tutaj zobaczyć jeden z programów, prezentujących w efektowny sposób wiedzę o kosmosie, a także zwiedzić Orbitarium z modelem sondy Cassini i wieloma innymi ciekawymi eksponatami.

Toruń: atrakcje dla dzieci

Dzieci będą się świetnie bawić w Planetarium, ale to nie koniec atrakcji dla najmłodszych. Co jeszcze mogą zobaczyć w Toruniu rodziny z dziećmi? Maluchy dobrze spędzą czas w Młynie Wiedzy, nowoczesnym centrum edukacyjno-rozrywkowym.

Torunia nie można opuścić bez pierników, które były typowymi słodyczami dla hanzeatyckich miast. Można je kupić w jednej z licznych toruńskich piernikarni – ale także zrobić samemu. Tę drugą możliwość oferuje Żywe Muzeum Piernika, w którym i dorośli, i dzieci mogą samodzielnie przygotować swoje własne pierniki. 

Miasta w Polsce: Toruń - atrakcje dla dzieci

Więcej o: